Vedci spočítali dĺžku prehistorického žraloka megalodona

13.09.2020 07:35

Britský vedecký tím vypočítal veľkosť obrieho prehistorického žraloka, z ktorého sa do dnešnej doby zachovali len zuby či stavce.

Megalodon, ktorý obýval oceány pred 23 až tromi miliónmi rokov, podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Scientific Reports meral až 16 metrov a jeho chrbtová plutva dosahovala výšky dospelého človeka, píše denník The Guardian.

Vyhynutého žraloka v posledných rokoch preslávili najmä televízne dokumentárne programy a tiež Hollywood v akčného trháku MEG: Monštrum z hlbín z roku 2018. Zástupca triedy paryby je vzdialeným predchodcom dnešného žraloka bieleho, ktorý mnohokrát dosahuje dĺžku vyše šesť metrov a ktorého miery spoločne s ďalšími štyrmi druhmi žralokov vedci využili pri výpočte veľkosti Megalodon.

Vo výsledku bol prehistorický zástupca triedy paryby dlhý 16 metrov, z čoho zhruba 4,65 metra tvorila hlava a 3,85 metra chvost. Chrbtová plutva mal vysokú 1,62 metra.

„Vždy som bol blázon do žralokov. Ako vysokoškolák som sa potápal so žralokmi bielymi v Juhoafrickej republike – samozrejme v ochrannej oceľovej klietke,“ uviedol paleobiolog Jack Cooper z univerzity v Bristole, ktorý sa na štúdii podieľal a nazval ju svojím „vysnívaným projektom“.

„Megalodon bol vlastne tým zvieraťom, ktoré ma v šiestich rokoch inšpirovalo dať sa na paleontológii,“ povedal Cooper. „Vzhľadom na to, že máme akurát veľa samostatných zubov, je štúdium celého zvieraťa ťažké,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žralok #výskum #výpočet #vedci #prehistorický #Megalodon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku