Vedci spermiu našli v organizme oplodnenej samice lastúrničky, ktorá zhruba pred 100 miliónmi rokov uviazla v jantári. Zaujímavosťou je aj rozmer spermie, ktorá meria 4,6-krát viac než organizmus samca lastúrničky. Ten dorastá maximálne do niekoľkých milimetrov.
„To je ako 7,3 metra v prípade muža vysokého 1,7 metra,“ uvádza Renate Matzkeová-Karaszová z Univerzity v Mníchove. Táto nemecká biologička stála aj pri objave 17 miliónov rokov starej spermie, ktorá bola doteraz považovaná za najstarší exemplár tejto bunky na svete.
Objav potvrdzuje závery medzinárodného výskumu z roku 2009, ktorého sa zúčastnila aj česká bádateľka Radka Symonová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Vedci vtedy preukázali existenciu takzvanej obrej spermie na štúdii reprodukčných orgánov 100 miliónov rokov starých fosílií lastúrnatiek z Brazílie. Dochovanú spermiu ale vtedy nenašli.
Obrie spermie predstavujú pre organizmy, ktoré ich produkujú, veľkú energetickú záťaž a vyskytujú sa iba u niekoľkých živočíšnych druhov. Podobnú reprodukčnú stratégiu ako lastúrničky majú napríklad octomilky. Iné živočíšne druhy, vrátane človeka, majú vyvinutú odlišnú reprodukčnú stratégiu, ktorá spočíva v produkcii veľkého množstva miniatúrnych spermií.