Christie's vydraží jednu z najväčších kostier Tyrannosaura rexa

05.10.2020 08:05
Tyranosaurus Rex, Google,
Model Tyranosaura Rexa. Autor:

Londýnska aukčná sieň Christie's ponúkne kostru Tyrannosaura rexa, jednu z najväčších, ktorá bola doteraz objavená.

Dvanásť metrov dlhého jaštera, ktorého vek odborníci odhadujú na 67 miliónov rokov, sa bude dražiť v októbri. Očakáva sa, že za ňu nový majiteľ zaplatí šesť až osem miliónov dolárov. Vyhynuté zviera bolo podľa Christie's vysoké bezmála štyri metre a vo svojich najlepších rokoch vážilo približne sedem až osem ton. Od ostatných fosílií tohto druhu ponúkaný exemplár odlišujú dva zrastené krčné stavce, ktoré podľa vedcov naznačujú, že ohromný jašter ustál zlomeninu chrbtice.

„Jeho najdlhší zub je dlhý bezmála 30 centimetrov. Je to desivý pohľad,“ ​​uviedol prírodovedecký expert Christie's James Hyslop. Jedna z dvoch najkompletnejších kostier tohto druhu na svete bude do polovice októbra vystavená v New Yorku.

Ponúkanému exempláru hovoria Stan na počesť amatérskeho paleontológa Stana Sacrisona, ktorý ho v roku 1987 objavil v americkom štáte Južná Dakota. Sacrison vtedy o náleze informoval odborníkov, tí ho však nesprávne považovali za kosti bylinožravého Triceratopsa, vysvetlil Hyslop.

Pozostatky Triceratopsov sú vo svete paleontológie relatívne častým objavom, píše Reuters, Sacrisonom nájdené kosti preto nevzbudili veľa záujmu – kým ich v roku 1992 nepriniesol ukázať do inštitútu Black Hills v Južnej Dakote. Tamojší výskumníci „rýchlo pochopili, že majú v rukách niečo vzácne“, povedal Hyslop. Pri výprave za ďalšími kosťami ich objavili 188 z odhadovaného celkového počtu 300.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dražba #dinosaurus #Christie's #aukcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku