Stroj objavila náhodou posádka lode Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorá v pobrežných vodách mapovala odhodené rybárske siete, ktoré predstavujú obrovské riziko pre morské živočíchy.
„Jeden kolega sa vynoril a povedal: leží tam sieť, je v nej zamotaný starý písací stroj,“ povedal podmorský archeológ Florian Huber, ktorý sa novembrovej plavby WWF v zátoke Gelting na juhovýchode Jutského poloostrova tiež zúčastnil. Huber okamžite poňal podozrenie, že nejde o písací stroj, ale o šifrovací prístroj. „Kto by predsa vyhazoval písací stroj na šírom mori?“
O dva týždne neskôr sa na miesto nálezu vrátili špecializovaní potápači z Kielu, aby stroj vyzdvihli. Istotu o tom, že ide práve o Enigmu, získali až na palube. „Vedeli sme, že niečo také sa podarí len raz,“ popísal ich nadšenie Huber.
Nacistická armáda počas druhej svetovej vojny používala systém Enigma k šifrovaniu tajných depeší. Princípom Enigmy sú kolieska, ktoré sa proti sebe rôzne otáčajú, a tým ukazujú, aké dvojice písmen si budú môcť navzájom odpovedať.
Zložitý systém sa podarilo prelomiť britskej rozviedke, ktorá na to zriadila špecializovaný tím pod vedením matematika a logika Alana Turinga. Spojenci potom na konci vojny využívali fakt, že nacisti o odhalení Enigmy nevedeli. Znalosť nemeckej komunikácie významne pomohla napríklad počas vojny o Atlantik alebo pri príprave vylodenia v Normandii. O prelomení kódu Enigma bol nakrútený film Kód Enigmy (2014) s Benedictom Cumberbatchom v hlavnej úlohe, ktorý získal Oscara za scenár podľa predlohy.
Šifrovací stroj je vzácnym nálezom a poputuje do zbierok archeologického múzeá v zámku Gottorf v spolkovej krajine Šlesvicko-Holštajnsko. Vedci sú presvedčení, že Enigma zrejme pochádza z niektorej z nemeckých ponoriek, ktoré boli koncom vojny úmyselne potopené neďaleko zátoky Gelting. Počas operácie Dúha dostali posádky rozkazom potopiť plavidlá ešte pred nemeckou kapituláciou.