Vedci prvýkrát klonovali ohrozeného tchora čiernonohého

, 19.02.2021 16:36
tchor
Ilustračné foto. Autor:

Vedcom sa podarilo úspešne klonovať vysoko ohrozený druh tchora, keď využili bunky, ktoré boli zmrazené pred viac ako 30 rokmi.

Rozkošnému mláďatku, ktoré sa narodilo 10. decembra 2020, dali meno Elizabeth Ann.

Ide o tchora čiernonohého, jedného z najviac ohrozených cicavcov v Severnej Amerike. Elizabeth Ann vytvorili využitím buniek zo samičky divého tchora čiernonohého menom Willa, ktorá uhynula a jej bunky zmrazili v roku 1988, píše sa v oznámení americkej vládnej agentúry U.S. Fish and Wildlife Service (USFWS), ktorá sa na klonovaní podieľala.

Prvýkrát sa tak podarilo vyklonovať ohrozený druh v Spojených štátoch. Výskumníci dúfajú, že Elizabeth Ann prispeje ku genetickej diverzite populácie tchora čiernonohého, ktorá pochádza iba zo siedmich jedincov, čo znamená, že všetci žijúci členovia tohto druhu sú v podstate nevlastní súrodenci, konštatuje The New York Times.

„Odhodlanie udržať tento druh pri živote viedlo k úspešnému narodeniu Elizabeth Ann,“ hovorí Ryan Phelan," výkonný riaditeľ ochranárskej organizácie Revive & Restore, ktorá sa tiež zúčastnila na klonovaní. „To, že teraz vidíme, ako sa jej darí, ohlasuje novú éru pre jej druh a všeobecne pre druhy vyžadujúce ochranu a starostlivosť. Ide o víťazstvo pre biodiverzitu a genetickú záchranu.“

V minulosti boli tchory čiernonohé považované za vyhynuté, ale vedci našli v roku 1981 malú populáciu, čo umožnilo ochranárom začať rozmnožovacie programy pre tieto zvieratá v zajatí. Od 250 do 350 týchto tchorov žije v zajatí a 300 ďalších v divočine. Avšak obmedzená genetická diverzita tohto druhu bráni ich obnove, keďže majú sklon k zdravotným problémom a určitým infekciám.

Keďže Willa nebola jednou zo „siedmich zakladateľov“ tejto populácie, jej gény, ktoré má teraz Elizabeth Ann, by mohli viesť k potrebnej genetickej obmene populácie tchora čiernonohého.

Projekt klonovania tohto druhu sa začal v USA v roku 2013. Niekoľko ďalších ohrozených zvierat bolo v iných častiach sveta súčasťou klonovacích programov vrátane indického býka v roku 2001, horskej kozy bucardo v roku 2009 a divokých kojotov v roku 2012, dodáva Scientific American.

#vedci #tchor #ohrozený druh #klonovanie #bunka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku