Novozélandský vedec pomenoval nový druh hmyzu po premiérke

14.03.2021 13:43

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa dočkala nevšednej pocty - vedec Steven Trewick po nej pomenoval novoobjavený druh bezkrídleho hmyzu weta.

Ponesie názov Hemiandrus Jacinda. Trewick sa tak rozhodol, pretože „odráža premiérkine vlastnosti“, napísal server The Guardian.

Hemiandrus Jacinda má podľa denníka „dlhé nohy“ a je sfarbený do červena, čo je farba Ardernovej Novozélandskej strany práce.

Profesor Steven Trewick z univerzity Massey vo Wellingtone podľa britského denníka zároveň uviedol, že Hemiandrus Jacinda je pozoruhodný druh a považuje ho za pekný. Kancelária novozélandskej predsedníčky vlády sa nechala počuť, že Ardernová si je pomenovania nového druhu wety po sebe vedomá a je tým veľmi poctená. „Boli už po nej pomenovaní tiež chrobák, lišajník a mravec v Saudskej Arábii,“ podotkol premiérkin hovorca.

Wety žijú na Novom Zélande, tento pomerne veľký hmyz patrí spoločne s kobylkami či svrčkami do podradu rovnokrídlovcov, krídla ale nemá. Novo objavený druh je podľa serveru The Guardian väčší a farebnejší ako ďalší jedinci podobných známych druhov wety. Trewick zároveň varoval, že Jacinda – hoci len nedávno objavená – už môže byť na ceste k vyhynutiu. Wety ohrozujú okrem úbytku prirodzeného prostredia tiež predátori ako sú potkany či mačky.

0 debata debata
Viac na túto tému: #vedec #objav #hmyz #bezkrídly hmyz