Live Science: Vedci v Poľsku našli 5000 rokov staré pohrebisko

Obrovský, 5000 rokov starý komplex dlhých mohýl a hrobov vyložených kameňmi sa podarilo objaviť v Poľsku po tom, ako archeológovia preverili línie v obilí, ktoré sa objavili na satelitnej fotografii.

02.04.2021 19:35
ceme Foto:
debata

Archeológovia začali s vykopávkami na nálezisku neďaleko mesta Denbiany, asi 50 kilometrov severovýchodne od Krakova, pred viac ako dvoma rokmi. Doteraz odkryli sedem neolitických hrobov, rovnako ako pozostatky ranej stredovekej pevnosti a hrob dvoch koní z doby bronzovej. Ale úplný rozsah dávneho pohrebiska dosiaľ nie je známy.

Podľa odhadu archeológov ho tvorí desiatka mohýl, každá dlhá 40 až 50 metrov. Boli vybudované z hliny, kamenia a palisád z drevených kolov, ktoré medzitým zhnili. Vedci si myslia, že ide o zvyšky prehistorickej osady v tejto oblasti, ktorú obývali ľudia kultúry nálevkovitých pohárov. Meno dostali podľa keramiky typického tvaru a predpokladá sa, že išlo o prvých poľnohospodárov v Európe.

„Megalitické pohrebisko je jedným z najväčších a najzaujímavejších nálezísk tohto typu v strednej Európe,“ uviedli archeológovia Marcin Przybyla a Ján Bulas v e-maile zaslanom Live Science.

„Poskytuje nám mimoriadne údaje o pohrebných zvykoch kultúry nálevkovitých pohárov.“ Archeológov najprv zaujala štvorstenná podzemná štruktúra, ktorá sa na satelitných snímkach prejavila ako čiary v obilí. Neskôr sa ukázalo, že ide o ranú stredovekú pevnosť s vodnou priekopou z deviateho a desiateho storočia.

Počas vykopávok na nálezisku sa severne a južne od pevnosti našli mohyly a hroby neolitického pohrebiska starého asi 5500 rokov, na ktorom bola pevnosť vybudovaná, bez toho aby to jej stavitelia tušili.

Mohyly medzitým erodovali, ale kedysi bývali omnoho vyššie, uviedol Przybyla. Vznikli navŕšením hliny na ústredný hrob vyložený kameňmi. Hlina bola spevnená palisádami z drevených kolov. Tie medzitým odhnili a ich prítomnosť prezrádzajú len stopy po otvoroch, kde pôvodne boli. Vedci zatiaľ v hlavných hroboch nenašli žiadne kostrové pozostatky, ale v hlinených stenách okolo nich objavili stopy neolitických hrobov, dodal Przybyla.

Archeologický tím tiež nedávno vykopal na nálezisku hrob, v ktorom boli vedľa seba pochované dva kone s časťou uzdy. Tento hrob bol datovaný do polovice doby bronzovej zhruba pred 3500 rokmi.

Ľudia kultúry nálevkovitých pohárov, ktorí dávne mohyly v blízkosti mesta Denbiany vybudovali, sa okolo roku 4100 pred naším letopočtom začali usadzovať v strednej Európe.

Odhaduje sa, že išlo o poľnohospodárov, ktorí do tejto oblasti migrovali z dnešného Španielska a Francúzska – a sami boli potomkami ľudí, ktorí do týchto oblastí prišli z Balkánu.

Archeológovia už objavili pohrebisko s dlhými mohylami, ktoré ľudia tejto kultúry vybudovali, na ďalších miestach v Poľsku, rovnako ako v Nemecku a južnej Škandinávii. Jedno z najznámejších pohrebísk sa ukrýva v lesoch vo stredopolskej oblasti Kujavsko. Miestne ohromné ​​pohrebné mohyly sú niekedy označované za „poľské pyramídy“.

Je však možné, že by dávne pohrebisko neďaleko mesta Denbiany mohlo byť jedným z najväčších komplexov kultúry nálevkovitých pohárov, aký bol doteraz nájdený, uviedol Przybyla.

Archeológovia chcú pokračovať vo vykopávkach, aby sa dozvedeli viac o neolitických mohylách a hroboch, rovnako ako o troskách pevnosti s vodnou priekopou, ktorá ich na toto nálezisko priviedla. Zatiaľ vedci neobjavili žiadne dôkazy, že by táto pevnosť bola trvalo obývaná. Myslia si, že mohlo ísť o vojenskú základňu, aké už sa na poľskom území našli.

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #cintorín #pohrebisko #megalitické stavby