Vyplýva to z novej vedeckej štúdie, ktorej autori skúmali vývoj troch lokalít v Peru po dobu 5000 rokov. Vďaka analýze mikroskopických fosílnych zvyškov semien v pôde dospeli k záveru, že niekdajší obyvatelia Amazónie sa dokázali prispôsobiť prostrediu a nevyvíjali žiadnu aktivitu, aby to bolo naopak.
Štúdia skupiny biológov zverejnená v odbornom periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) poskytuje dôkazy, že niektorí z dávnych obyvateľov Amazónie žili v pralese udržateľne a nijako doň nezasahovali.

Iné výskumy ale v minulosti ukázali, že časť domorodej populácie naopak prostredie okolo seba intenzívne pretvárala. Podľa nich napríklad niektoré druhy stromov, ktoré teraz v Amazónii dominujú, vysadili v prehistórii ľudia.
Podrobný prieskum pôdy na troch miestach na severovýchode Peru podľa vedcov ukazuje, že tamojší obyvatelia žili v symbióze s prostredím, pretože skladba rastlín sa tam počas stáročí nijako nemenila.

Vedúca výskumu Dolores Pipernová uviedla, že sa jej tím zámerne zameral na lokality vzdialené od brehov riek, kde bola kvôli úrodnej pôde činnosť dávnych obyvateľov intenzívnejšia.
„Nechceme tvrdiť, že stále osídlenie Amazónie nemalo v niektorých regiónoch na krajinu žiadny vplyv, naša štúdie ale prináša viac dôkazov o tom, že veľké zmeny, ktoré boli dielom domorodých obyvateľov, sa odohrávali najmä v úrodných oblastiach pri riekach a využitie okolitého pralesa bolo naopak udržateľné a nespôsobilo po tisíce rokov žiadny pozorovateľný úbytok druhov,“ povedala Pipernová.