Konopa bola prvýkrát zdomácnená pred približne 12 000 rokmi

Konopa siata (cannabis sativa) bola po prvý raz zdomácnená pred asi 12 000 rokmi na území súčasnej Číny.

27.07.2021 18:00

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na výsledky štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Science Advances.

Určovanie veku na základe genómu podľa vedcov potvrdzuje, že prví „zdomácnení predchodcovia“ priemyselnej konopy a konopy používanej na lekárske účely sa vyvinuli zo základnej odrody pred približne 12 000 rokmi.

E6pnpcs WQAIXKz T Čítajte aj Archeológovia v Egypte objavili vzácne trosky dávneho plavidla z Herakleionu

Vedci zozbierali 110 úplných genómov voľne rastúcich rastlín, zdomácnených rastlín, historických odrôd a hybridných druhov rastlín používaných na zisk priemyselnej i lekárskej konopy. Experti počas štúdie podľa svojich slov určili „čas a miesto zdomácnenia“. Takisto popísali rozdiely, ku ktorým došlo po zdomácnení a aj súčasnú genetickú rozmanitosť tejto rastliny.

„Objasňujeme, že konopa siata bola po prvý raz zdomácnená na začiatku neolitu v západnej Ázii,“ uviedli vedci. Všetky súčasné odrody konopy sa podľa ich vyjadrení rozšírili z genofondu divorastúcich a zdomácnených rastlín v Číne.

Konopa sa na svete používa už tisícky rokov v textilnej výrobe a aj na lekárske a rekreačné účely, pripomína AFP. Histórii jej zdomácnenia podľa vedcov nebola v porovnaní s inými rastlinami venovaná dostatočná pozornosť – čiastočne aj z dôvodov zákonných obmedzení v spojitosti s konopou.

Leonardo da Vinci Čítajte aj CNN: Vedci identifikovali 14 žijúcich potomkov slávneho Leonarda da Vinci

Na čele štúdie bol Luca Fumagalli z univerzity v švajčiarskom meste Lausanne. Na výskume spolupracovali experti z Británie, Číny, Indie, Kataru, Pakitanu a Švajčiarska.

Štúdia podľa vedcov ponúka zdroje pre ďalší výskum v oblasti medicíny a poľnohospodárstva. Genóm je úplná sada genetických informácií organizmu, píše na svojej webovej stránke vedecký časopis Nature.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #výskum #štúdia #konopa #Čína