Netopier z Británie preletel 2000 kilometrov do Ruska, potom ho zabila mačka

Maličký netopier preletel viac ako 2000 kilometrov dlhú cestu z Londýna do Ruska, kde však uhynul po útoku mačky. Podľa spravodajského webu BBC išlo o doteraz najdlhší zaznamenaný let netopiera z Británie cez Európu.

07.08.2021 17:49
debata (20)

Samička netopiera parkového, ktorý je veľký asi ako ľudský palec, bola nájdená v Pskovskej oblasti na západe Ruska. Na krídle mala známku londýnskej zoologickej záhrady. Tvor vážiaci iba osem gramov, ktorý preletel 2018 kilometrov, sa dostal do starostlivosti ochrancov zvierat po tom, ako ho v malej dedine našla miestna obyvateľka. Predchádzajúci útok mačky sa mu však stal osudným.

Grónsko, ľadovec Čítajte aj Vedci zaznamenali varovné signály spomalenia Golfského prúdu

„Je to pozoruhodná a najdlhšia cesta netopiera z Británie cez Európu, o ktorej vieme. Vskutku to bola olympionička,“ poznamenala Lisa Worledgeová, riaditeľka britskej nadácie na ochranu netopierov Bat Conservation Trust. „Jej cesta je vzrušujúcim vedeckým zisteniam a ďalším dielikom do skladačky migrácie netopierov. Pohyby netopierov parkových po Spojenom kráľovstve a medzi Spojeným kráľovstvom a kontinentom zostávajú do veľkej miery záhadou,“ dodala.

Netopier bol okrúžkovaný po tom, ako ho v roku 2016 označil Brian Briggs, ktorý sa zaoberá zaznamenávaním pohybu týchto zvierat. „Je to strhujúce. Je skvelé môcť prispieť k medzinárodnému úsiliu na ochranu týchto mimoriadnych zvierat a dozvedieť sa viac o ich fascinujúcom živote,“ povedal.

kelti Čítajte aj Českí vedci našli dôkaz o hromadnej migrácii Keltov v Európe

Dlhšiu cestu ako samička britského netopiera nájdená v Rusku v Európe podľa dostupných záznamov podnikol len jediný netopier rovnakého druhu, a to v roku 2019, kedy netopier parkový urazil 2224 kilometrov dlhú cestu z Lotyšska do Španielska.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #let #netopier #mačka #živočích