Taliansku dedinu pod Mont Blancom ohrozuje topiaci sa ľadovec

Vedci na talianskej strane masívu Mont Blanc monitorujú topiaci sa ľadovec, ktorý sa v dôsledku stúpajúcich teplôt môže zrútiť do údolia, v ktorom sa nachádza obec Planpincieux.

12.08.2021 18:00
           The church of the Planpinicieux... Foto:
debata

Ľadovec sa nachádza v nadmorskej výške 2700 metrov na južnej strane hory Grand Jorasses, ktorá je súčasťou masívu Mont Blanc. Na rozdiel od ľadovcov topiacich sa v polárnych oblastiach nie je ten v talianskych Alpách primrznutý k skalnému podložiu. To znamená, že sa môže rýchlejšie zosúvať pre vodnú vrstvu, ktorá je pod ním. Experti varujú, že to predstavuje veľké riziko pre celé údolie Val Ferret.

etna 1 Čítajte aj Sopka Etna je vyššia o niekoľko desiatok metrov

„Došlo k výraznému zvýšeniu teploty, čo spôsobuje rýchlejšiu tvorbu vrstvy vody pod ľadovcom,“ povedal pre AFP Valerio Segor, ktorý je riaditeľ manažmentu prirodzených rizík regiónu Valle dAosta.

Minulý rok sa odlomil a spadol do údolia obrovský kus ľadu, ktorý mal objem až 15 000 kubických metrov. Stalo sa tak len krátko po tom, ako miestne úrady zakázali vstup na neďaleké turistické chodníky.

Alcathoe-on-Tree Čítajte aj Netopier z Británie preletel 2000 kilometrov do Ruska, potom ho zabila mačka

Pohyb ľadovca Planpincieux experti podrobne monitorujú pomocou radaru. Úrady už vypracovali plán, ktorý počíta s viacerými scenármi vývoja. Najvážnejším z nich je možné zosunutie až 800.000 kubických metrov ľadu a potenciálne zasiahnutie obce ležiacej pod ním.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #ľadovec #klimatické zmeny #hora #Mont Blanc #topenie ľadovcov