Vedci naučili kravy cikať do špeciálnej toalety, chcú znížiť emisie dusičnanov

Nemeckým a novozélandským vedcom sa podarilo naučiť kravy močiť do špeciálnej toalety v snahe zamedziť kontaminácii vody a znížiť emisie skleníkových plynov.

15.09.2021 06:00
debata (17)
VIDEO: Pozrite si ako sa vedcom podarilo vycvičiť kravy.
Video

Ako uvádza agentúra DPA, kravský moč má vysoký obsah dusíka, takže ak by kravy aspoň občas močili do špeciálnej toalety, dusík by sa v nej mohol zachytiť a spracovať skôr, ako znečistí podzemnú vodu alebo sa zmení na plynný oxid dusný.

Výskumníci Lindsay Matthews and Douglas Elliffe z Aucklandskej univerzity sa takýmto spôsobom pokúšali „vytrénovať“ 16 teliat na farme prevádzkovanej Výskumným inštitútom biológie hospodárskych zvierat v Nemecku. Dvojici sa spoločne s ich nemeckými kolegami podarilo preukázať, že väčšinu teliat je možné naučiť, aby udržali moč.

Ak kravy močili na nesprávnom mieste, ich obojky zavibrovali. Naopak, keď sa im podarilo vymočiť do špeciálnej toalety, odmenili ich jedlom. Ako uvádza DPA, toaleta mala jasne zelenú farbu, aby ju bolo možné ľahšie odlíšiť.

gorila Čítajte aj Gorily v zoo v Atlante mali pozitívne testy na COVID-19

„Takto niektorí ľudia učia svoje deti používať toaletu – dávajú ich sedieť na záchod, počkajú, kým sa vymočia, a potom ich odmenia. Ukazuje sa, že to takto funguje aj s teľatami,“ povedal Matthews.

blesk a zem Čítajte aj Copernicus: Európa zažila doteraz najteplejšie zaznamenané leto

Po 15 dňoch tri štvrtiny teliat močili v 75-percentách prípadov do špeciálnej toalety. „Ak by sa nám takto podarilo zachytiť močenie v 10 až 20-percentách prípadov, stačilo by to na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov a lúhovania dusičnanov do podzemných vôd,“ uviedol Elliffe.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #vedci #výskum #krava #toalety #skleníkové plyny