Reliéfy tiav v Saudskej Arábii boli objavené v roku 2018. Archeológovia vtedy odhadovali, že sú 2000 rokov staré. K tomu dospeli na základe porovnania nálezu s podobnými reliéfmi v jordánskom skalnom meste Petra. Podľa novej štúdie sú však reliéfy tiav v Saudskej Arábii 7000 až 8000 rokov staré.
Čítajte aj Ozónová diera nad Antarktídou je tento rok mimoriadne veľkáOdhadnúť vek skalných reliéfov je náročné. Na rozdiel od jaskynných malieb často neobsahujú stopy organických materiálov, ktoré by datovanie nálezu mohli uľahčiť. Kamenné umenie podobnej veľkosti je navyše v regióne vzácne.
S cieľom presnejšie odhadnúť vek kamenných tiav výskumníci skúmali eróziu, stopy po nástrojoch a zvieracie kosti objavené pri nálezisku. Svoje závery publikovali v odbornom časopise Journal of Archaeological Science.
Čítajte aj Vedci naučili kravy cikať do špeciálnej toalety, chcú znížiť emisie dusičnanovPodľa ich záverov sú ťavie reliéfy v Saudskej Arábii ešte staršie než ďalšie významné starobylé pamiatky, vrátane komplexu menhirov a kamenných kruhov Stonehenge, ktoré boli vytvorené pred zhruba 5000 rokmi, či pyramíd v Gíze, ktoré sú asi 4500 rokov staré. Dokonca vznikli ešte pred domestikáciou tiav, ktorá bola spúšťačom hospodárskeho rozvoja v regióne.
V čase vzniku reliéfov vyzerala krajina v regióne inak; namiesto súčasnej púšte bola plná trávnatých plání a jazier. Na aký účel skulptúry slúžili, nie je jasné. Podľa výskumníkov však mohli byť miestom stretnutia kočovných kmeňov.
Čítajte aj V Lübecku našli tortu, ktorá sa dochovala od bombardovania za druhej svetovej vojnyArcheológovia tiež poukázali na to, ako náročné pred mnohými tisíckami rokmi bolo vytvoriť také dielo. Mnoho z reliéfov je vysoko nad zemou, čo znamená, že si ich autori pravdepodobne museli postaviť lešenie.