Po vhodení odpadkov sa z neho totiž detským hláskom ozve „veľmi vám ďakujem“, píše agentúra AP.
Hovoriaci kôš je súčasťou iniciatívy miestnych obyvateľov, ktorí chcú mať čistú štvrť. Jeruzalem je spájaný predovšetkým s posvätnými miestami židov, kresťanov a moslimov. Mesto s takmer miliónom obyvateľov má však aj svoju tienistú stránku: časté dopravné zápchy, výmole a pohodené odpadky. Vedenie mesta iniciatívu za čisté ulice podľa AP podporuje.
Moderné odpadkové koše, ktoré sa objavili aj v niektorých európskych mestách, vrátane Londýna či Berlína, sú vybavené solárnymi panelmi a senzormi. Po vhodení akéhokoľvek odpadku sa z nich ozve chvála formou nahraného hlasu či rôznych zvukov.
„Naša štvrť je špinavá a chceme s tým niečo robiť,“ uviedla miestna obyvateľka a umelkyňa Talja Tomerová. „Chceme čisté ulice, ktoré vyzerajú pekne a ktorými je príjemné sa prechádzať,“ dodala žena, ktorá sa venuje pouličnému umeniu.
Prevádzka hovoriaceho odpadkového koša v Jeruzaleme má ale aj svoje špecifiká. Každý piatok večer pri zotmení dobrovoľník elektroniku v koši vypne, aby dodržal židovský šabat, ktorý je venovaný odpočinku.