Skladovanie fotiek, videí a mailov prispieva ku klimatickej kríze

Skladovanie miliónov nepotrebných fotiek, videí a mailov na serveroch po celom svete významne prispieva k súčasnej globálnej klimatickej kríze.

02.11.2021 06:00
fotografovanie, selfie, groufie, dovolenka,... Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

Uhlíková stopa, ktorá sa týmto spôsobom vytvorí, je porovnateľná s tou, ktorú produkuje letecká doprava. Vyplýva to z nového výskumu britského Inštitútu pre inžinierstvo a technológie (IET), informovala spravodajská televízia Sky News.

Len v samotnej Británii skladovanie nepotrebných dát celkovo generuje toľko oxidu uhličitého ako 112 500 spiatočných letov z Londýna do Austrálie. Dospelý Brit v priemere každoročne odfotí takmer 900 záberov, pričom jeden z piatich umiestni v online priestore, zistili odborníci.

sav Čítajte aj Slováci veria konšpiráciám. Informácie o počte mŕtvych sú vraj vymyslené

Duplitictné a nepotrebné zábery skladované na zdieľaných serveroch alebo v osobných úložiskách užívateľov každý rok naakumulujú 10,6 kilogramu emisií CO2. Medzi takéto „špinavé dáta“, ktoré zbytočne míňajú energiu a produkujú emisie uhlíka, výskum zahŕňa aj nadmerné streamovanie a sťahovanie súborov, alebo skladovanie emailov a správ.

Zo správy IET vyplýva, že väčšina takýchto dát bola vytvorená počas posledných dvoch rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento trend spomaľoval.

vikingovia Čítajte aj Vikingovia boli v Amerike presne pred 1000 rokmi

„V našich stále viac vzájomne prepojených životoch sa v súčasnosti spoliehame na dáta, ktoré majú skrytú uhlíkovú stopu. Nie je prekvapením, že väčšina z nás si vôbec neuvedomuje, že online skladovane súborov vyžaduje prevádzku obrovských, energeticky náročných dátových centier,“ uviedol Chris Cartwright z inštitútu IET.

Nový výskum podľa neho podčiarkuje skutočnosť, že k súčasnej klimatickej kríze neprispievajú len veľkí producenti emisií, ako sú letectvo, doprava a potravinársky priemysel, alebo využívanie rôznych nákladných problematických technológií.

lyza Čítajte aj Nórski archeológovia našli po siedmich rokoch druhú lyžu z doby železnej do páru

IET vo svojej správe preto odporúča aj sériu opatrení, ktoré by mali zaistiť udržateľný „životný štýl na internete“. Výskumníci odporúčajú, aby užívatelia zmazávali nepotrebné maily a fotografie, obmedzili používanie hromadných emailov, vypínali si funkciu autoplay pri počúvaní podcastov a streamovaní videí, a aby si aspoň z času načas vypínali prenos obrazu vo videokonferenčných aplikáciách, informuje Sky News.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #technológie #videá #fotky #server #klimatická kríza #maily