Jediný druh lemura, ktorý vie spievať, má zmysel pre rytmus ako ľudia

Indri indri, ktorý je najväčším z prežívajúcich lemurov, je jedným z mála zvierat, ktoré má zmysel pre rytmus. Vyplýva to zo štúdie, ktorú publikoval odborný časopis Current Biology.

09.11.2021 06:00
lemur Foto:
Lemur
debata (4)

Vedci v nej skúmali, či je jediný spievajúci druh lemura na svete schopný vytvárať rytmické vzorce a zistili, že vedia dva, ktoré v hudbe robia aj ľudia.

Autori štúdie definovali rytmus ako „trvalé vzorce, ktoré sa skladajú zo zvukov a ticha“. Serveru CNN to povedala spoluautorka štúdie Chiara De Gregoriová z Turínskej univerzity. Jej tím sa pokúšal zistiť, či je tieto vzorce možné objaviť aj v speve indriov, ktorý na prvé počúvanie pripomína skôr kvílenie.

dinosaurus, asteroid Čítajte aj Dlhovekosť niektorých dinosaurov mohla prameniť z ich života v stáde

Vedci po 12 rokoch výskumu analyzovali 636 nahrávok vokalizáciou od 39 dospelých indriov a zistili, že s ľuďmi zdieľajú dva rôzne rytmické vzorce. Prvým z nich je takzvaná izochrónia, ktorá nastáva, keď sú medzi tónmi rovnomerne rozmiestnené intervaly. Vedci ďalej zistili, že lemuri spievajú v pomere jedna k dvom, kedy je druhý interval dvakrát dlhší ako prvý. Podľa De Gregoriovej je možné nájsť oba typy týchto intervalov napríklad v piesni We Will Rock You od britskej rockovej skupiny Queen.

Ďalšia analýza ukázala, že samčekovia udržali svoje tóny dlhšie a robili v speve dlhšie intervaly ako samičky. De Gregoriová poznamenala, že spev vyžaduje značné množstvo energie a dlhšie intervaly umožňujú samcom vydržať spievať dlhšie.

Zhromažďovanie nahrávok lemurov nebolo ľahké. Indriovia žijú v korunách stromov ukrytých v hĺbke madagaskarského dažďového pralesa. Výskumníci strávili roky ich sledovaním, aby sa im podarilo spev zachytiť. Vedci zatiaľ aj napriek dlhoročnej analýze netušia, prečo oplývajú týmto jedinečným talentom. Myslia si, že spev sa u nich vyvinul, aby mohli komunikovať na dlhé vzdialenosti a chrániť svoje územie.

Machu Picchu Čítajte aj Archeológovia objavili v Mexiku takmer nedotknuté mayské kanoe

„Hudba je dôležitou súčasťou našich životov, ale o jej zmysle sa stále diskutuje,“ povedala De Gregoriová. „Naše výsledky môžu byť dôležitým dôkazom toho, ako chápeme pôvod našich rytmických schopností a našu vášeň pre tanec a hudbu,“ dodala.

Ďalším krokom v jej výskume je zistiť, či tieto ohrozené zvieratá vedia spievať od narodenia, alebo je to zručnosť, ktorej sa učia až v priebehu života.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #príroda #vedci #výskum #lemur #zviera #Rytmus #živočích #spievajúce zviera