Situácia tohto ohrozeného druhu je v Iráne podľa neho kritická. Ako dôvod námestník spomína slabnutie populácie, sucho, lovcov a tiež automobilovú dopravu. Gepard indický je poddruhom geparda štíhleho, považovaného za najrýchlejšiu šelmu sveta. Dokáže bežať rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu a žije najmä v Afrike.

Gepard indický bol opísaný na začiatku 19. storočia. „Teraz je tu deväť samcov a tri samice, zatiaľ čo v roku 2010 u nás žilo 100 jedincov. Ich situácia je mimoriadne kritická. Opatrenia, ktoré sme na ich ochranu zaviedli a ku ktorým patrí zvýšená ochrana, upozornenia rozmiestnené pri cestách a snaha o reprodukciu, neboli dostatočné,“ povedal Akbarí, ktorého citovala iránska agentúra Tasním.

Gepardy kedysi žili na území od východnej Indie po africké atlantické pobrežie. Vo väčšom počte sú stále na juhu Afriky, ale z jej severu a tiež z Ázie miznú, pripomína agentúra AFP. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) radí ázijské gepardy ku kriticky ohrozeným druhom.
Irán patrí k posledným krajinám, kde tieto zvieratá žijú vo voľnej prírode. Program na ich ochranu krajina s podporou OSN začala v roku 2001.