Biológovia natočili vzácnu chobotnicu so žiarivo farebnými chápadlami

Biológom na dvoch opačných koncoch planéty sa v poslednej dobe podarilo po dlhých desiatkach rokov opäť pozorovať vzácny druh chobotnice, ktorá patrí k najtajomnejším tvorom v oceáne.

15.01.2022 18:13
debata

Vedci v Taliansku a Austrálii zverejnili zábery argonauta fialového (Tremoctopus violaceus), žiarivo farebného hlavonožca, ktorý je známy napríklad extrémnym rozdielom medzi veľkosťou samíc a samcov. Napísali o tom denníky The Guardian a La Repubblica.

V Austrálii argonauta nakrútila morská biologička Jacinta Shackletonová pri potápaní pri Veľkom bariérovom útese. „Keď som ho videla prvýkrát, domnievala som sa, že ide o mladú rybu s dlhými plutvami, ale keď som sa dostala bližšie, došlo mi, že ide o samicu argonauta fialového, takže ma zaplavila vlna radosti a vzrušenia,“ popísala vedkyňa svoj zážitok.

„Do šnorchla som kričala… a bola som taká nadšená, že som mala problémy zadržať dych, aby som sa mohla potopiť a natočiť to,“ citoval jej slová denník The Guardian.

Talianski vedci mohli pre odborné periodikum MDPI argonauta popísať vďaka všímavosti ľudí v mestečku Torre Canne v blízkosti apulijského Bari.

Argonaut fialový je vzácny druh chobotnice, ktorá laikom často pripomína sépiu. Pozoruhodná je najmä extrémnym pohlavným dimorfizmom, teda rozdielom v podobe medzi samicami a samcami. Zatiaľ čo samica často dorastá až do dĺžky dvoch metrov, samce bývajú veľké len asi 2,5 centimetra. Čo sa týka pomeru váhy u jedincov rôzneho pohlavia víťazí samica v pomere 10 000 až 40 000 : 1.

debata chyba
Viac na túto tému: #more #oceán #chobotnica #biológovia #argonaut fialový