„Všetkých sedem najteplejších rokov (v histórii meraní) bolo od roku 2015,“ uviedla WMO vo vyhlásení. „Od 80. rokov 20. storočia bolo každé ďalšie desaťročie teplejšie než predošlé. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať,“ dodala WMO.
Čítajte aj Harvardskí vedci odhalili pravdepodobnú príčinu sklerózy multiplexŠéf WMO Petteri Taalas poznamenal, že „opakujúce sa javy La Niňa spôsobili, že otepľovanie v roku 2021 bolo v porovnaní s predošlými rokmi relatívne menej výrazné“. Napriek tomu bol však vlaňajšok teplejší než predchádzajúce roky ovplyvnené týmto fenoménom, dodal.
Hoci sa jav La Niňa vyskytuje každých dva až sedem rokov, od roku 2020 sa objavil už dvakrát, pripomína AFP.
Uvedené skutočnosti podľa Taalasa svedčia o tom, že celkové dlhodobé otepľovanie spôsobené nárastom koncentrácie skleníkových plynov je v súčasnosti omnoho výraznejšie než medziročná premenlivosť priemerných globálnych teplôt spôsobená prirodzene sa vyskytujúcimi klimatickými faktormi.
Priemerná globálna teplota bola v roku 2021 podľa WMO približne o 1,11 stupňa Celzia vyššia než pred začiatkom priemyselnej revolúcie v rokoch 1850–1900.
Čítajte aj Teploty oceánov rástli aj v roku 2021Zároveň bol rok 2021 siedmym v poradí, počas ktorého boli globálne teploty vyššie o viac ako jeden stupeň Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.
WMO varovala, že „globálna priemerná teplota v roku 2021 sa priblížila k spodnej hranici nárastu teploty, ktorú sa snaží odvrátiť Parížska klimatická dohoda“. Jej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie pod hranicu dva stupne Celzia, najlepšie na 1,5 stupňa.
Čítajte aj Biológovia natočili vzácnu chobotnicu so žiarivo farebnými chápadlamiWMO vyhotovila svoje závery na základe dát od šiestich popredných inštitúcií vrátane Služby Európskej únie pre klimatickú zmenu Copernicus (C3S) a amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý podobné zistenia zverejnil minulý týždeň a rok 2021 označil za šiesty najteplejší.