Z tisícky riečnych lokalít vo svete je štvrtina silne kontaminovaná liekmi

Znepokojivé množstvá farmaceutického odpadu objavili vedci až v štvrtine skúmaných riek vo svete. Preskúmali pri tom 258 riek a na nich viac ako 1000 lokalít.

17.02.2022 20:00
lieky Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Vedci upozorňujú, že takéto znečistenie vodných tokov farmaceutickým odpadom predstavuje celosvetový problém. Prítomnosť chemikálií v riekach, na ktorú poukázala štúdia vydaná akademickým žurnálom PNAS, predstavuje nebezpečenstvo pre živé organizmy aj v okolí znečistených vôd. Výskumníci varujú, že to môže viesť k vytvoreniu nebezpečnej rezistencie mikróbov voči antibiotikám.

Správa výskumníkov z Univerzity v Yorku odhalila chemické znečistenie riek na všetkých svetových kontinentoch. Vo vzorkách vôd objavili spomedzi liečiv najmä antidepresíva, antibiotiká, betablokátory a paracetamol.

luhy, Dunaj, rieka, voda, les, Čítajte aj Dunaj každý deň vplaví do Čierneho mora štyri tony plastov

Rieky sú najviac znečistené v rozvojových krajinách, ktoré nemajú vybudovanú dostatočnú infraštruktúru odpadových vôd a skladujú odpad v blízkosti riek. Ide najmä o regióny ako subsaharská Afrika, Južná Amerika a časti južnej Ázie, ktoré však vedci najmenej monitorovovali.

V britských riekach našli chemikálie na 54 miestach. Farmaceutický odpad sa pritom nenachádzal iba v štyroch lokalitách, a to v národnom parku Snowdonia vo Walese. Najviac kontaminovaná bola rieka Clyde v Glasgowe.

nález, neandertálec, jaskyňa, oheň Čítajte aj Moderní ľudia žili v Európe už v dobe, keď ju ešte obývali...

„Tento projekt nám pomohol získať poznatky o globálnom šírení farmaceutických produktov vo vodnom prostredí,“ povedal jeden z vedúcich projektu John Wilkinson.

Zároveň upozornil, že úroveň chemikálií v mnohých riekach nie je dostatočne preskúmaná.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #vedci #výskum #svet #rieky