Potápači už roky robia po celom svete snímky a nahrávky hlavonožcov, ktoré sa schovávajú v prázdnych fľašiach či nosia na hlave polovicu vyhodenej kokosovej škrupiny. Ale vedci sa tomuto javu zatiaľ príliš nevenovali. Preto sa teraz vedecký tím rozhodol zhromaždiť 261 podobných záberov – a zistiť, čo presne chobotnice s ľudskými odpadkami robia.
„Tieto hlbokomorské záznamy sú nesmierne zaujímavé, pretože dokonca aj vo veľkých hĺbkach sa títo tvorovia stretávajú s odpadkami,“ povedala Maira Proiettiová z Federálnej univerzity v brazílskom Rio Grande denníku The Guardian.
Primárnym spôsobom, ako chobotnice využívajú odpadky, je vytvorenie príbytku. Chobotnice udomácňujú sklenené fľaše všetkých tvarov, ktoré sú ich primárnou voľbou; po nich nasledujú plastové a nakoniec kovové nádoby.
Menšie kúsky odpadkov tiež používajú ďalšími spôsobmi. Predmety, ako sú kovové a plastové viečka či zátky, kúsky skla a plastov, kovové lyžičky a úlomky kokosových škrupín im slúžia ako maskovanie. Väčšie predmety, napríklad plechovky, igelitové vrecia a dokonca kus surfingovej dosky, im slúžia ako pomôcky, ako sa ukryť medzi kameňmi.
Čítajte aj Vedci chceli skúmať austrálske vtáky, ale zistili len, aké sú bystréPodobná vynaliezavosť dokazuje inteligenciu a extrémnu schopnosť adaptácie hlavonožcov. Odvrátenou stranou výskumu je možnosť, že chobotnice využívajú ľudské odpadky preto, že sa zmenšuje zásoba dostupných mušlí. A niektoré ľudské odpadky pre ne môžu byť vyslovene nebezpečné alebo škodlivé – ako úlomky skla, alebo autobatéria, ktorú zabývala jedna z chobotníc.