Po dobšináite má Slovensko opäť nový minerál. Už 25-ty.

Slovensko dalo svetu ďalší nový minerál - argentopolybazit. Jeho typovou lokalitou je Kremnica.

07.04.2022 06:00
argentopolybazit Foto:
debata (1)

Vytvára čierne tabuľkovité kryštály až do veľkosti 5 milimetrov. Komisia pre nové minerály, nomenklatúru a klasifikáciu pri Medzinárodnej mineralogickej asociácii ho jednohlasne schválila 2. apríla 2022.

argentopolybazitx

Argentopolybazit je novým členom skupiny polybazitu. Pre geológov a mineralógov je svojou štruktúrou a zložením nesmierne zaujímavý, nakoľko výrazne posúva súčasné poznatky v rámci celej tejto skupiny minerálov.

„Vzorky s argentopoly­bazitom sme prvý krát objavili v Kremnici už v roku 2008, ale že ide o nový minerál sme zistili len relatívne nedávno. Okrem toho bol nájdený aj v Novej Bani a na lokalite Arykevaam v Ruskej federácii. Sú to oblasti špecifické výskytom minerálov s obsahom striebra a zlata, ktorých vznik súvisí s vulkanickou činnosťou,“ spresňuje Martin Števko z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Na výskume nového minerálu spolupracoval spolu s kolegami z detašovaného pracoviska ústavu v Banskej Bystrici.

Obr1 Foto Hrdlovic Čítajte aj Slovensko dalo svetu nový minerál - dobšináit

Súčasťou medzinárodného vedeckého kolektívu boli aj mineralógovia z Českej republiky, Dánska a Ruska.

Výskyt argentopolybazitu sa predpokladá aj na iných lokalitách sveta a to najmä v oblastiach s vysokou aktivitou striebra a zároveň absenciou medi v roztokoch. Okrem argentopolybazitu geológovia v uplynulých mesiacoch v Kremnici objavili a popísali aj ďalší nový minerál, argentotetraedrit-(Zn).

Počet nových minerálov opísaných po prvýkrát z územia Slovenska tak celkovo stúpol na 25.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #príroda #Kremnica #minerál