V morskej tráve v Stredozemnom mori našli chemikálie z opaľovacích krémov

Vedci zistili, že v morskej tráve v Stredozemnom mori sa hromadia zložky opaľovacích prípravkov chrániace pred UV žiarením, čo môže mať negatívne dôsledky na morský ekosystém. Vyplýva to z výsledkov štúdie uverejnených v časopise Marine Pollution Bulletin, o ktorej informoval denník The Guardian.

19.04.2022 08:00
morska trava Foto:
debata

UV filtre sa našli v stonkách morskej trávy Posidonia oceanica. Tento druh sa hojne vyskytuje pri pobreží Malorky, pričom je stredomorským endemitom nenachádza sa nikde inde na svete.

Výskumníci sú presvedčení, že jej kontaminácia je výsledkom rekreačných činností a vypúšťania odpadu v dovolenkových destináciách.

komár, štípanec, uštipnutie, hmyz, krv Čítajte aj Vedci v Kalifornii vypustia geneticky modifikované komáre

„Túto morskú enklávu najviac ovplyvňujú činnosti v prístavoch, vypúšťanie znečistenej vody a turizmus,“ uviedla spoluautorka štúdie Silvia Díazová Cruzová.

Keďže Stredozemné more je plytké, malé a izolované, koncentrácie týchto látok môžu dosahovať vysokú úroveň," dodala.

V skúmaných vzorkách sa našli rôzne koncentrácie viacerých zložiek opaľovacích prípravkov vrátane oxybenzónu, avobenzónu 4-metylu, 3-benzelidénového gáfru, 4-bezofenónu a metylparabénov.

cukrovka, diabetes, glukomer Čítajte aj Český protirakovinový liek účinkuje aj proti cukrovke 2. typu

„Ak zistíme, že opaľovacie prípravky ovplyvňujú fotosyntézu a produktivitu morských tráv, bude to problém. Tieto morské trávy totiž na pobreží Stredozemného mora zohrávajú významnú úlohu,“ vyhlásili vedci.

Posidonia oceanica, prezývaná aj Neptúnova tráva, tvorí pri pobreží Stredozemného mora rozsiahle porasty. Je domovom rôznych druhov morských organizmov, pohlcuje uhlík a pomáha chrániť pobrežné oblasti pred eróziou pôdy.

Mojo Vision, kontaktnáš šošovka, šošovky Čítajte aj Vyvinuli kontaktné šošovky s displejom. Obraz uvidíte aj so zatvorenými očami

Predchádzajúce výskumy zistili, že látky chrániace pred UV žiarením majú škodlivé účinky na ryby, korytnačky a delfíny, keďže dokážu narušiť ich vývoj a rozmnožovací systém. Zasahujú aj koralové útesy, preto boli tieto látky zakázané na Havaji, Floride a v Palau. V Stredomorí zatiaľ podobná legislatíva nie je zavedená.

Vedci zdôrazňujú, že účinky chemikálii proti UV žiareniu treba ďalej skúmať: „Ak zistíme, ktoré konkrétne zložky prípravkov na opaľovanie sú pre morské trávy škodlivé, budeme môcť dovolenkárom ponúknuť bezpečnejšie alternatívy,“ uviedla spoluautorka štúdie Nona Agawinová.

debata chyba
Viac na túto tému: #more #Stredozemné more #opaľovacie krémy #morská tráva