Korytnačky môžu podľa vedcov výrazne spomaliť proces starnutia

Mnoho druhov korytnačiek dokáže spomaliť proces starnutia, a to dokonca výrazne. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informoval denník The Independent. Hoci všetky živé organizmy starnú a umierajú, niektoré živočíchy podľa vedcov s pribúdajúcim vekom nestrácajú na sile.

21.07.2022 06:00
korytnačka Foto:
debata

Vedci okrem iného po prvýkrát preukázali, že korytnačky, krokodíly a mloky majú vzhľadom na svoju veľkosť zvlášť pomalé starnutie a dlhší život. Za najstaršieho žijúceho suchozemského živočícha na svete považujú Jonathana, 190 rokov starého samca korytnačky obrovskej žijúceho na Seychelách.

Autori štúdie tiež zistili, že ochranné vlastnosti, ako je tvrdý pancier väčšiny druhov korytnačiek, prispieva k pomalšiemu starnutiu a v niektorých prípadoch dokonca k tomu, čo sa označuje ako takzvané zanedbateľné starnutie. Organizmy, pri ktorých mortalita nie je závislá od ich veku, umierajú náhodne z vonkajších príčin. Nie je možné presne určiť maximálnu dĺžku ich života.

jeleň Čítajte aj Parožie má ukázať zdravie a silu, bojovať s ním je hazard

„Tieto rôzne ochranné mechanizmy môžu znížiť úmrtnosť živočíchov, pretože ich nezožerú iné zvieratá,“ uviedla hlavná autorka štúdie Beth Reinkeová zo Severovýchodnej illinoiskej univerzity. „Je teda pravdepodobnejšie, že budú žiť dlhšie, a to vytvára tlak na pomalšie starnutie. Najväčšiu podporu pre hypotézu ochranného fenotypu sme našli pri korytnačkách. Opäť to dokazuje, že korytnačky ako skupina sú jedinečné,“ dodala vedkyňa.

Zistenia naznačujú, že starnutie nie je pre všetky organizmy nevyhnutné. Pri skúmaní korytnačiek žijúcich v zoologických záhradách a akváriách autori štúdie zistili, že z 52 druhov ich 75 percent vykazuje extrémne pomalé starnutie a celkovo 80 percent z nich starne pomalšie ako moderní ľudia.

strom, olivovník Čítajte aj Prvé ovocné stromy boli zasadené pred 7000 rokmi v údolí Jordánu

„Ak pochopíme, čo umožňuje niektorým živočíchom starnúť pomalšie, môžeme lepšie porozumieť starnutiu u ľudí a tiež môžeme informovať o stratégiách ochrany plazov a obojživelníkov, z ktorých mnohým hrozí ohrozenie alebo sú ohrozené,“ uviedol ďalší z autorov štúdie David Miller.

Podľa štúdie sú niektoré z týchto druhov korytnačiek dokonca schopné znížiť rýchlosť svojho starnutia v reakcii na lepšie životné podmienky v zoologických záhradách a akváriách v porovnaní s voľnou prírodou. „Znie to dramaticky, keď povieme, že vôbec nestarnú, ale v podstate sa pravdepodobnosť ich úmrtia s pribúdajúcimi rokmi nemení, len čo prekročí reprodukčný vek,“ povedala Reinkeová.

covid Čítajte aj Covidu je čoraz viac. Aké sú odporúčania odborníkov, ktoré pomôžu znížiť riziko nákazy?

Výsledky jej výskumu zverejnil odborný časopis Science. Podľa vedcov však skutočnosť, že niektoré živočíchy vykazujú zanedbateľné starnutie, neznamená, že sú nesmrteľné. Znamená to iba, že riziko ich úmrtia sa s vekom nezvyšuje. Všetci nakoniec uhynú v dôsledku nevyhnutných príčin, ako je napríklad choroba.

debata chyba
Viac na túto tému: #starnutie #veda #výskum #dlhovekosť #korytnačka