Nad Tatrami sa objavil tajomný oblak. Pozrite si galériu

Nad Tatrami sa v stredu objavil obrovský mrak typu Altocumulus lenticularis. Ide o oblak, ktorý vzniká pri vlnovom prúdení za horami.

13.07.2022 21:07
292294914 7816825681724270 8939750963882626433 n Foto:
Oblak typu Altocumulus lenticularis, ktorý sa vytvoril nad Popradskom kotlinou. Vysoké Tatry, 13. júla 2022
debata (5)

Fotografie zdieľalo množstvo ľudí na sociálnych sieťach, podľa meteorologičky aerologickej stanice Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu v Gánovciach pri Poprade Anny Pribullovej nejde o nezvyklý jav v Popradskej kotline.

+1

Oblaky takéhoto typu vznikajú, ak je prúdenie za horskou prekážkou zvlnené. „Teraz nám tu prevláda severozápadný vietor, takže pri prúdení cez Vysoké Tatry sa vytvárajú takéto pekné oblaky. Zvyknú mať rôzne tvary, typické pre ne je, že vyzerajú ako šošovky. Vznikajú vo fáze vlny prúdenia, kde je vzdušný prúd vyššie ako okolité prúdenie a najmä keď je tam teplota pod rosným bodom, tak tam vzniká oblak. Typické pre ne je, že sa javia, že stoja na mieste, ale pritom s nimi súvisí prúdenie, pohyb vzduchu. Oblak sa drží len v časti vlny toho prúdenia,“ objasnila Pribullová.

Oblak sa tiahol popoludní ponad celé Vysoké Tatry a bolo ho vidieť zďaleka, napríklad aj od Spišskej Novej Vsi, z obce Rakúsy, z východnej i západnej strany Tatier.

superspln Čítajte aj Včerajší superspln? Pozrite si Mesiac nad Ľubovnianskym hradom

Altocumulus lenticularis je špeciálny typ oblaku, ktorý sa vytvára počas prúdenia vzduchu cez vertikálnu horskú prekážku.

Podľa medzinárodného atlasu oblakov je to “oblak v tvare šošovky alebo mandlí, často veľmi predĺžený a zvyčajne s dobre definovanými obrysmi”.

Vyskytuje sa v závetrí pohorí a leží niekde vo výške pohorí alebo tesne nad nimi. Je veľmi stacionárny a zdá sa ako by sa niekedy udržoval hodiny na rovnakom mieste.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #obloha #oblaky #mrak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy