Patrí doň napríklad huba anglicky prezývaná „strangler“ (škrtič), pretože pohlcuje iné huby a rastie z ich plodníc. Okrem úplne nového druhu výskumníci objavili aj dve huby, ktorých výskyt je v Británii novinkou.
Celkovo 73 dobrovoľníkov minulé leto nazbieralo 200 vzoriek pôdy, z ktorých vedci vo Výskumnom ústave Jamesa Huttona extrahovali DNA a vytvorili vyše 17 000 záznamov o 2 748 druhoch húb. Vzorky pochádzali z 55 hôr Caringormského národného parku z nadmorskej výšky nad 914 metrov.
„Spolupráca výskumníkov, ochrancov prírody a miestnej komunity priniesla odhalenie divokých a pozoruhodných druhov,“ uviedla Keilidh Ewanová z ekologickej organizácie Plantlife. Projekt podľa nej priniesol cenný pohľad do života húb vysoko v horách.
„Pomáha nám pochopiť hrozby, ktorým čelí toto krehké prostredie a ukazuje, čo môžeme na ochranu týchto milovaných miest v budúcnosti urobiť,“ povedala Ewanová. Huby sú pre ekosystémy (nielen) alpského typu zásadné. „Pretože sú však väčšinou skryté pod zemou a sú ťažko prístupné, vieme veľmi málo o ich šírení a rozmanitosti,“ vysvetľuje Andrea Brittonová, ekologička z ústavu Jamesa Huttona.