Vyplýva to z novej štúdie, pri ktorej jej autori pozorovali mláďatá pavúkov z čeľade skákavkovitých pomocou špeciálnych kamier a objavili u nich správanie podobné takzvanej REM fáze spánku, v ktorej prichádzajú sny.
Napriek tomu, že spánok je spoločným znakom pozorovaným pri tvoroch naprieč živočíšnou ríšou, podľa vedcov nie je jasné, či sú rôzne fázy spánku univerzálne. Najmä výskum REM fázy spánku sa stále sústreďuje prevažne na suchozemské stavovce, najmä cicavce a vtáky.
Čítajte aj Silný zhryz dravých dinosaurov umožnil menšie očné jamky, uvádza štúdiaPodľa vedcov je medzidruhové porovnanie tejto spánkovej fázy zvlášť ťažké, pretože iba obmedzený počet živočíchov má pohyblivé oči. Napríklad väčšina hmyzu a niektoré kôrovce majú zložené oči. Pavúky z čeľade skákavkovitých však ponúkajú možnosť študovať túto fázu spánku. Tieto tvory s veľkosťou nechta majú pohyblivé sietnice, ktoré umožňujú presmerovanie pohľadu. U mláďat možno podľa vedcov tieto pohyby pozorovať ešte lepšie vďaka ich dočasne priesvitnej vonkajšej kostre.
Autori štúdie pomocou kamier prispôsobených na nočné pozorovanie pri týchto pavúkoch pozorovali periodické pohyby sietnice spolu so zášklbmi končatín. Zaznamenali aj „typické krútenie končatín“, ktoré zahŕňalo široké kontrakcie nožičiek smerom k hrudnej kosti. Pozorovanie podľa nich ponúka paralely s REM fázou spánku pri suchozemských stavovcoch, ako sú ľudia a ďalšie cicavce.
Čítajte aj Umenie? Tieto "obrázky" dokáže urobiť nové CT. Uhádnete, čo vidíte? Tu je galéria„Pozorované pohyby sietnice boli konzistentné, vrátane pravidelného trvania a intervalov, pričom oboje sa v priebehu noci zvyšovalo,“ napísali autori v štúdii, ktorú publikoval odborný časopis PNAS. „Vzhľadom na pravidelnosť zášklbov, krútenie nôh a ich spoločný výskyt s pohybmi sietnice sa oba typy činnosti javili ako rôzne prejavy tej istej aktívnej fázy podobnej spánku,“ uviedli.
„Predpokladá sa, že vzorce pohybov očí počas spánku REM priamo súvisia s vizuálnou scénou prežívanou počas snívania – čo vyvoláva hlbšiu otázku, či skákavkovité pavúky môžu prežívať vizuálne sny,“ uviedli na záver štúdie jej autori.