V srbskom riečnom prístavnom meste Prahovo klesajúca voda odhalila prietrže desiatok výbušninami naložených nemeckých vojnových lodí potopených počas druhej svetovej vojny, napísala dnes agentúra Reuters.
Tieto plavidlá patrili k stovkám lodí, ktoré v roku 1944 potopila čiernomorská flotila nacistického Nemecka pozdĺž Dunaja pri ústupe pred sovietskymi vojskami, a dodnes pri nízkom stave vody bráni riečnej doprave.
Tohtoročné sucho, ktoré vedci považujú za dôsledok globálneho otepľovania, odhalilo viac ako 20 lodí na úseku Dunaja pri Prahove vo východnom Srbsku, z ktorých mnohé stále obsahujú tony munície a výbušnín, a predstavujú tak nebezpečenstvo pre lodnú dopravu.
„Nemecká flotila za sebou zanechala veľkú ekologickú katastrofu, ktorá ohrozuje nás, obyvateľov Prahova,“ povedal Velimir Trajilović, 74-ročný dôchodca z Prahova, ktorý o nemeckých lodiach napísal knihu.
Ohrození sú zamestnanci rybárskeho priemyslu nielen v Srbsku, ale aj v Rumunsku, ktoré leží na opačnom brehu Dunaja.
Niektoré lode, rozosiate po celom riečisku, sa stále pýšia streleckými vežičkami, veliteľskými mostíkmi, zlomenými sťažňami a pokrútenými trupmi, zatiaľ čo iné už sú z väčšej časti zasypané piesočnými brehmi. V marci srbská vláda vypísala výberové konanie na vyslobodenie týchto lodných vrakov a odstránenie munície a výbušnín. Náklady na túto operáciu boli odhadnuté na 29 miliónov eur.