Science Alert: Zmizli žaby... a ľudia ochoreli. Nebola to náhodná súvislosť

Od začiatku pandémie covidu-19 v roku 2020 si ľudstvo stále viac uvedomuje, že zdravie nášho druhu je úzko prepojené s ostatnými živočíchmi.

24.09.2022 20:41
žaba Foto:
Ilustračná snímka
debata (2)

V súčasnosti sa hovorí najmä o vtákoch a cicavcoch, o obojživelníkoch len zriedka, čo však môže byť nebezpečné prehliadanie. Novo publikovaná štúdia o žabách a malárii ukazuje, ako úzko môžu tieto roztomilé, aj keď trochu slizké tvory ovplyvňovať ľudské zdravie, napísal server Science Alert.

V 80. rokoch 20. storočia si ekológovia v Kostarike a Paname začali všímať dramatický pokles počtu obojživelníkov. Žaby a mloky v tejto časti sveta sa stávali obeťou virulentného hubového patogénu Batrachochytrium dendrobatidis, a to tak rýchlo, až sa vedci v tom čase obávali vlny lokálneho vymierania.

včela, včely Čítajte aj Klimatická kríza ohrozuje motýle a včely, a tým aj tretinu našich potravín

Niektorí vedci teraz tvrdia, že tento patogén, nazývaný skrátene Bd, spôsobil „najväčšiu zaznamenanú stratu biodiverzity spôsobenú chorobou“ vôbec, pretože je zodpovedný za významný úbytok najmenej 501 druhov obojživelníkov od Ázie až po Južnú Ameriku, z ktorých deväť desiatok úplne vymizlo.

Obojživelníky sú teraz považované za jednu z najohrozenejších skupín živočíchov na Zemi a vina padá prinajmenšom čiastočne na vrub celosvetovému rozšíreniu huby Bd a jej podobných.

Žaby a mloky priamo ovplyvňujú početnosť komárej populácie, pretože komáre sú ich kľúčovým zdrojom potravy. To znamená, že počet obojživelníkov môže v konečnom dôsledku ovplyvniť živé organizmy, ktoré môžu prenášať infekčné patogény šíriace smrteľné ľudské choroby.

A na príklade Strednej Ameriky sa teraz vedci pokúsili ukázať, ako môžu živočíchy, ako sú žaby, v konečnom dôsledku prospieť ľudskému zdraviu.

dvojnici Čítajte aj Dvojníci sa podobajú nielen v tvári, ale aj v genetike a správaní, tvrdí štúdia

Čím menej žiab, tým viac malárie

Výsledky štúdie, ktorá bola prvýkrát prezentovaná v roku 2020, boli teraz znovu posúdené a ukazujú, že úbytok obojživelníkov spôsobený Bd viedol k podstatnému zvýšeniu výskytu malárie, teda choroby prenášanej infikovanými komármi. Najprv v Kostarike v 80. a 90. rokoch 20. storočia a potom znova v Paname na začiatku nového tisícročia, kedy sa huba Bd rozšírila na východ.

Pokiaľ je autorom známe, ide o prvý príčinný dôkaz, že úbytok obojživelníkov ovplyvňuje ľudské zdravie v prírodnom prostredí. Štúdia sa opierala o viacnásobný regresný model, ktorý umožnil odhadnúť príčinný dopad úbytku obojživelníkov spôsobeného Bd na výskyt malárie na úrovni okresov v Kostarike a Paname.

Porovnaním mapy úbytku obojživelníkov a mapy výskytu malárie v rokoch 1976–2016 vedci objavili vzorec, ktorý ich model dokázal predpovedať s vysokou presnosťou a spoľahlivosťou.

Po niekoľkých rokoch po výraznom úbytku obojživelníkov v dôsledku Bd došlo k skokovému nárastu prípadov malárie. Pri bežnom prepuknutí malárie dosahuje miera výskytu obvykle vrchol približne v rozmedzí 1,1–1,5 prípadu na tisíc osôb.

Po citeľnom úbytku počtu obojživelníkov stúpol tento výskyt o jeden prípad na tisíc obyvateľov; to znamená, že úbytok obojživelníkov v Strednej Amerike mohol pravdepodobne spôsobiť 70–90-percentný nárast počtu chorých.

„Vzorec ukazuje vlnu šíriacu sa od severozápadnej hranice Kostariky okolo roku 1980 do oblasti Panamského prieplavu do roku 2010,“ uviedli autori štúdie.

praclovek Čítajte aj Najstarší známy predok človeka pravdepodobne vedel chodiť, tvrdia vedci

Pribúda aj horúčky dengue

Po ôsmich rokoch sa však odhadovaný nárast počtu prípadov malárie znížil a vedci si nie sú istí prečo. Autori sa domnievajú, že nárast počtu prípadov malárie možno podnietil väčšie používanie insekticídov, ktoré následne znížilo počet prípadov nákazy.

Budúce štúdie ďalších chorôb prenášaných komármi, ako je napríklad horúčka dengue, by mohli pomôcť potvrdiť súvislosť medzi úbytkom obojživelníkov a rastúcou hrozbou chorôb prenášaných komármi.

Výskumníkom sa podarilo získať iba niektoré celoštátne údaje o prípadoch horúčky dengue v Paname, nie údaje na úrovni okresov, ale aj v tomto nižšom rozlíšení zistenia naznačujú nárast výskytu horúčky dengue po úbytku obojživelníkov.

Od roku 2002 do roku 2007 predstavoval nárast prípadov horúčky dengue oproti predchádzajúcim ôsmim rokom 36 percent. „Tento predtým nezistený vplyv úbytku biodiverzity ilustruje často skryté následky na blahobyt ľudí v dôsledku zlyhania ochrany prírody,“ napísali autori.

makak Čítajte aj Štúdia: Niektoré opice používajú kamenné nástroje na masturbáciu

„Ak vedci a vládne orgány nepočítajú s dôsledkami takýchto udalostí, hrozí, že nebudú plne motivovať ani k ochrane pred novými pohromami, ako je šírenie nového a blízko príbuzného patogénu Batrachochytrium salamandrivorans prostredníctvom nedostatočne regulovaného obchodu so živými druhmi,“ dodávajú.

V čase, keď čítate tieto riadky, sa B. salamandrivorans šíri po celom svete prostredníctvom globálneho obchodu a ohrozuje nielen budúcnosť obojživelníkov, ale aj zdravie nášho vlastného druhu.

Ako ukazuje táto štúdia, zdravie žiab a ľudí ide často ruka v ruke. Či sa nám to páči alebo nie, sme spolu previazaní.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #žaba #človek #živočíchy #pandémia #živočích