Rosničky, ktoré žijú v zóne zamorenej po výbuchu tejto jadrovej elektrárne, totiž majú oveľa intenzívnejšiu pigmentáciu, ktorá im najskôr pomohla prežiť v prostredí, kde je zvýšená úroveň rádioaktivity. K tomuto záveru dospeli vedci, ktorí skúmali stovky obojživelníkov žijúcich v uzavretej zóne okolo Černobyľu a mimo nej, britský denník The Times.
Čítajte aj Poloha tela po prehltnutí liekov ovplyvňuje ich vstrebanieBiológovia zverejnili svoje poznatky v štúdii v odbornom periodiku Evolutionary Applications, kde napísali, že pigmentácia je u žiab tým intenzívnejšia, čím bližšie elektrárne žijú. Rosničky, ktoré obvykle majú zelené sfarbenie, sú v oblastiach s najvyššou radiáciou kvôli väčšiemu množstvu melanínu takmer čierne.
„Žaby, ktoré žijú vo vnútri uzavretej zóny, majú významne tmavší odtieň chrbtovej kože, než tie, ktoré žijú mimo nej,“ uviedli odborníci.
Upozornili však na to, že farba nekorešponduje so súčasnou úrovňou radiácie, ktorá od havárie klesla o niekoľko rádov. Odtieň kože zodpovedá situácii, v ktorej boli predkovia súčasných jedincov pred desiatimi až 15 generáciami. Vtedy podľa všetkého mali tmavšie rosničky väčšiu šancu na prežitie, a odovzdali tak svoje gény potomkom.
Čítajte aj Viac ako polovici zo všetkých paliem na svete hrozí vyhynutie, tvrdí štúdia„Je známe, že tmavšie sfarbenie chráni pred radiáciou tým, že neutralizuje voľné radikály a znižuje poškodenie DNA. Najmä melanínová pigmentácia podľa všetkého zaisťuje ochranu pred ionizujúcou radiáciou,“ napísali autori štúdie.
Tmavšia pokožka dokáže človeka chrániť pred slnečným žiarením a má sa za to, že rovnaký efekt má v prípade rádioaktívneho žiarenia po havárii. Po výbuchu v Černobyle tak dokázali prežiť iba tmavšie sfarbené rosničky.