Mravce vedia z moču "zistiť" rakovinu

Vedci zistili, že mravce dokážu z moču vyčuchať prítomnosť rakovinového ochorenia.

30.01.2023 06:00
mravec-2x Foto:
debata

Experti v štúdii publikovanej v odbornom časopise „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences“ uvádzajú, že mravce by mohli v budúcnosti slúžiť na lacnú a účinnú diagnostiku rakoviny.

„Mravce sa dajú sa ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je drahý,“ vyzdvihla vedúca štúdie Patrizia d'Ettorreová z Univerzity Paríž XIII.

Tento výskum nadväzuje na predošlú štúdiu profesorky d'Ettorreovej a jej kolegov, ktorá dokázala, že mravce vedia vyčuchať ľudské rakovinové bunky vypestované v laboratóriu.

zabka Čítajte aj Na hádzanie žabiek sú najlepšie ťažšie kamene v tvare zemiakov, tvrdia vedci

V rámci aktuálneho výskumu experti vystavili 70 mravcov otročiacich (formica fusca) vzorkám moču myší, ktoré buď mali, alebo nemali tumor. Mravce boli schopné rozoznať rozdiel medzi zápachom moču zdravých myší a myší s tumorom. Vedci to zdôvodnili skutočnosťou, že mravce majú veľmi citlivý čuchový systém.

„Asociatívnym učením sme ich vycvičili, aby si spojili daný zápach rakovinu s odmenou. Už po niekoľkých testoch sa toto spojenie naučili,“ povedala autorka štúdie pre agentúru PA.

delfin Čítajte aj Delfíny podľa štúdie kričia, aby prehlušili hluk, ktorý v moriach spôsobuje človek

Tento výskum, ktorý dokázal, že mravce vedia rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s tumorom, sa podľa jej slov viac podobal situáciám z reálneho života, než keby na skúšky použili kultivované rakovinové bunky. „Boli sme prekvapení, aké efektívne a spoľahlivé mravce sú,“ dodala.

Ďalší krok, ktorý chcú výskumníci preskúmať, je, či dokážu mravce rakovinu odhaliť aj v ľudskom moči. Predošlý výskum ukázal, že takúto schopnosť majú po výcviku psy. Viacero typov rakoviny mení zápach moču ľudský čuch však tieto rozdiely nie je schopný zachytiť.

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #vedci #výskum #Mravec