Vymiznutie hrozí najrôznejším druhom od rakov a kaktusov cez sladkovodné mušle po známu mäsožravú rastlinu mucholapku podivnú, ktorá sa prirodzene vyskytuje len v malej oblasti na východoamerickom pobreží. Na pokraji vyhynutia je 40 percent všetkých zvierat a 34 percent všetkých rastlín.
Čítajte aj Rozloha ľadovej pokrývky v okolí Antarktídy je rekordne maláŠtúdia NatureServe o stave fauny a flóry v Spojených štátoch sa zakladá na analýze dát od viac ako tisíc vedcov z USA a Kanady. Podľa autorov ide o najobsiahlejší podobný dokument, ktorý zhŕňa informácie o zvieratách, rastlinách a ekosystémoch za posledných päť desaťročí. Štúdia tiež ukazuje, ktoré oblasti v Spojených štátoch sú nechránené a na ktorých miestach zvieratá a rastliny čelia najväčšiemu ohrozeniu.
Výsledky správy sú „desivé“, uviedol Sean O'Brien, šéf NatureServe. „Ak si chceme zachovať súčasnú škálu biodiverzity, musíme sa zamerať na miesta, kde je príroda najviac ohrozená,“ povedal O'Brien a vyjadril nádej, že zistenie vedcov umožní zákonodarcom pochopiť naliehavosť, s ktorou treba jednať. Ohrozená vyhynutím je takmer polovica všetkých druhov kaktusov a 200 druhov stromov. Medzi najviac ohrozené ekosystémy patria rozsiahle americké prérie, pričom viac ako polovici zo všetkých 78 typov trávnatých oblastí v krajine hrozí zánik.
Čítajte aj Kryptoanalytický tím dešifroval tajné listy Márie Stuartovej písané z väzeniaNajviac ohrozené sú živočíchy, rastliny a ekosystémy v Kalifornii, Texase a na juhovýchode USA, uvádza štúdia. Ide o najbohatšie oblasti z hľadiska biodiverzity, ale zároveň aj o miesta, kde v posledných desaťročiach prudko vzrástla ľudská populácia, uvádza Wesley Knapp, hlavný botanik NatureServe.