Veterné parky v Severnom mori prospievajú morským rybám

Platesám, jednému z najdôležitejších druhov rýb na rybolov v južnej časti Severného mora, sa výnimočne darí vo vodách, kde fungujú parky s veternými turbínami. Vyplýva to zo štúdie belgickej výskumníčky, na ktorú v upozornila tlačová agentúra Belga.

11.03.2023 06:00
veterne Foto:
debata

Jolien Buyseová z Flámskeho inštitútu pre výskum poľnohospodárstva, rybolovu a potravín (ILVO) v rámci doktorandského štúdia na univerzite v Gente zverejnila informácie o tom, že veterné farmy prospievajú určitým druhom rýb.

koraly Čítajte aj Ťažba z morského dna môže nenávratne poškodiť oceány a ohrozené druhy, tvrdia vedci

Podľa jej štúdie veterné farmy budú zaberať 10 percent povrchu Severného mora. Tento priestor sa už často nedá využívať pre iné morské aktivity, ako je napríklad rybolov, čo spôsobuje napätie medzi oboma sektormi hospodárstva.

V rámci doktorandského štúdia Buyseová skúmala ekologické účinky veterných fariem parkov na ryby. Jej bádanie viedlo k prekvapivým výsledkom. Základy, v ktorých sú ukotvené veterné turbíny a ich protierózna ochrana z kameňov, poskytujú vhodné prostredie pre všetky druhy morských organizmov. V skalných dutinách svoj úkryt nájdu napríklad ryby, kraby a homáre.

spánok, vankúš, vznášanie, lietanie, sloboda, oddych, lúka, príroda Čítajte aj Ľudia zrejme v zime potrebujú viac spánku, vyplýva zo štúdie

Platesa sa živí prevažne týmto substrátom, a preto tento stav prospieva jej rozvoju. V rámci štúdie bol na množstvo rýb umiestnený vysielač, ktorý umožňoval sledovanie ich pohybu. Ryby sa počas letných mesiacov takmer nepretržite zdržiavali v blízkosti sledovanej veternej farmy.

Počas zimných mesiacov platesy veternú farmu opustili, aby mohli naklásť vajíčka na neresiskách na juhu Severného mora a Lamanšského prielivu. Po období neresenia sa veľká časť označených rýb vrátila späť do oblasti veternej farmy.

debata chyba
Viac na túto tému: #more #Ryby #štúdia #výskum #rybolov #veterné turbíny