Objem plastu znečisťujúceho oceány sa môže do roku 2040 skoro strojnásobiť

Objem plastu, ktorý sa dostáva do svetových oceánov, od roku 2005 "bezprecedentne vzrástol". Do roku 2040 sa jeho množstvo môže takmer strojnásobiť, ak nebudú prijaté protiopatrenia.

11.03.2023 08:00
ryby, plasty, baktérie, more, odpad Foto:
Obrovské množstvo plastového odpadu sa hromadí aj v moriach a oceánoch.
debata (4)

Vyplýva to zo štúdie, ktorú v stredu zverejnil americký inštitút 5 Gyres zaoberajúci sa znížením znečistenia plastami.

Do roku 2019 plávalo v oceánoch 171 biliónov kúskov plastov, uvádza sa v recenzovanej štúdií inštitútu 5 Gyres.

Znečistenie svetových morí a oceánov plastami môže do roku 2040 vzrásť ešte 2,6 násobne, ak nebudú prijaté legálne záväzné opatrenia na svetovej úrovni.

koraly Čítajte aj Ťažba z morského dna môže nenávratne poškodiť oceány a ohrozené druhy, tvrdia vedci

Štúdia analyzovala údaje o povrchovom znečistení plastami z 11 777 staníc vo svetových oceánoch. Dáta zozbierané medzi rokmi 1979 až 2019 pokrývajú šesť hlavných oceánskych regiónov.

„Objavili sme znepokojujúci trend exponenciálneho rastu mikroplastov vo svetových oceánoch od začiatku tisícročia. Potrebujeme silnú právne záväznú svetovú dohodu OSN o znečisťovaní plastami, ktorá tento problém zastaví už pri zdroji,“ uviedol spoluzakladateľ 5 Gyres Marcus Eriksen.

Mikroplasty v oceánoch sú obzvlášť nebezpečné. Nielenže znečisťujú vodu, poškodzujú aj vnútorné orgány morských živočíchov, ktoré si ich mýlia s potravou. Podľa mnohých odborníkov je pritom úroveň znečistenia oceánov plastami podceňovaná.

vtáky, more, odpad, potrava Čítajte aj Morské vtáky trpia novou chorobou, ktorú spôsobujú plasty

OSN začala pripravovať dohodu proti znečisťovaniu plastami vlani v novembri v Uruguaji. Cieľom je vypracovať jej znenie do konca budúceho roka.

Mimovládna organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace uvádza, že bez silnej globálnej dohody o plastoch sa môže ich výroba v nasledujúcich 10 až 15 rokoch zdvojnásobiť.

Členské krajiny OSN sa v nedeľu po rokoch rozhovorov dohodli na texte prvého medzinárodného dohovoru o ochrane otvoreného mora, pripomína Reuters.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #oceány #moria #plasty