Tulene zvyčajne spia len dve hodiny denne, odhalil výskum

Zdá sa, že tulene driemajúce na pláži si užívajú dokonalý odpočinok. Prelomový výskum však odhalil, že tieto morské cicavce po väčšinu svojho života spia len dve hodiny denne, ktoré nazbierajú vďaka sérii krátkych zdriemnutí počas hlbokých ponorov, aby sa vyhli predátorom.

27.04.2023 06:00
tuleň Foto:
debata (3)

O štúdii informoval denník The Guardian. Počas mesiacov, ktoré trávia na mori, konkurujú, pokiaľ ide o najkratší spánok medzi všetkými cicavcami, len slonom africkým.

Vedci zistili, že spia v desaťminútových intervaloch počas hlbokých, tridsaťminútových ponorov. Často sa pri snívaní špirálovito stáčajú dole a občas si ľahnú na morské dno, aby si zdriemli. „Jednou z ústredných otázok týkajúcich sa tuleňov bolo roky to, kedy spia,“ povedal morský ekológ Daniel Costa z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz, hlavný autor štúdie.

oman Čítajte aj Českí archeológovia v Ománe odkrývajú viac ako milión rokov starú históriu

„Domnievali sme sa, že musia spať počas tzv. unášavých ponorov, keď prestanú plávať a pomaly sa potápajú, ale v skutočnosti sme to nevedeli,“ dodal. Costovo laboratórium skúma tulene v rezervácii Aňo Nuevo už viac ako 25 rokov a pomocou stále dokonalejších zariadení sleduje ich pohyb a správanie pri potápaní počas potravinových migrácií, keď sa vydávajú do severnej časti Tichého oceánu až na osem mesiacov.

„Teraz sme konečne schopní povedať, že počas týchto ponorov určite spia, a tiež sme zistili, že v porovnaní s inými cicavcami celkovo nespia príliš dlho,“ dodal Costa. Vedci sa domnievajú, že spánok pri potápaní umožňuje tuleňom vyhnúť sa predátorom.

Najzraniteľnejšie voči žralokom či kosatkám sú na hladine oceánu, takže tam trávia len niekoľko minút, aby sa medzi ponormi nadýchli.

DNA, genetika, genetická analýza, ampulka, veda, gény Čítajte aj DNA je knihou života aj pomocníkom lekárov, vedcov či kriminalistov

V najnovšej štúdii vedci vybavili 13 mladých tuleních samíc neoprénovou čiapkou, ktorá na ich hlave upevnila senzory, ktoré spoľahlivo zaznamenávali mozgové vlny. Na sledovanie pohybu cicavcov výskumníci použili aj časové záznamníky, akcelerometre a ďalšie prístroje. Záznamy zhotovené počas viac ako 100 ponorov ukázali, že tieto morské cicavce pri klesaní prešli do hlbokého spánku, pričom sa ďalej kontrolovane potápali smerom dole, a potom do spánkovej fázy REM, v ktorej prichádzajú sny a vznášajú sa v „spánkovej špirále“. V hĺbkach, v ktorých k tomu dochádza, majú zvyčajne negatívny vztlak a pokračujú v pasívnom páde v akejsi vývrtke podobne ako padajúci list.

V plytších vodách nad kontinentálnym šelfom tulene niekedy spia, zatiaľ čo odpočívajú na morskom dne. Tím teraz plánuje použiť podobné metódy na štúdium mozgovej aktivity u ďalších druhov, ale aj potápačov, ktorí sa potápajú bez prístrojov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #výskum #spánok #tuleň #cicavec