Veľké mačky vedia rozlišovať známe hlasy od neznámych, zistili vedci

Veľké mačky, od tigrov po gepardy, od seba dokážu rozlíšiť známe a neznáme ľudské hlasy. S odvolaním sa na štúdiu, ktorá naznačuje, že aj zvieratá vyhýbajúce sa skupinovému životu majú sociálne zručnosti, to napísal server denníka The Guardian.

27.02.2024 09:50
leopard zviera Foto: ,
Leopard
debata

Hoci sú mačky často vykresľované ako trochu odmerané, vedci už skôr zistili, že domestikované mačkovité šelmy dokážu rozoznať hlas svojho majiteľa od hlasu iných ľudí. Z nových zistení vyplýva, že aj exotickí príbuzní domácich mačiek, vrátane tigrov, gepardov a púm, vedia rozlíšiť rôzne tóny – aspoň pokiaľ žijú v zajatí.

Zistenia by mohli odrážať potreby týchto zvierat vo voľnej prírode. Teda schopnosť identifikovať vlastné mláďatá, sledovať, kto sa nachádza v ich blízkosti a rozpoznať poplašné volanie iných druhov, uviedla spoluautorka výskumu Jennifer Vonková z Oaklandskej univerzity v Rochesteri v štáte Michigan. Podľa nej by sa preto ľudia nemali domnievať, že sociálnosť sa týka len skupinového života.

mačkovité šelmy, tiger, lev, mačka Čítajte viac Prečo majú mačkovité šelmy rôzne farby očí? Vedci to po prvý raz preskúmali

Vedci študovali levy, leopardy obláčikové, irbisy, servaly a ďalšie exotické druhy, ktoré žili v zajatí, ako sú zoologické záhrady a prírodné rezervácie. Po úvodnej pilotnej štúdii, ktorej sa zúčastnilo sedem mačiek piatich druhov, uskutočnil tím rozsiahlejšiu štúdiu zahŕňajúcu 24 mačiek desiatich druhov, z ktorých 16 bolo odchovaných človekom a osem vlastnou matkou.

Každá mačka bola vystavená zvukovým nahrávkam neznámych i známych ľudí. Tím zaznamenával a analyzoval reakcie a správanie mačiek v reakcii na každé prehratie – napríklad zmenu pohľadu, pohyb hlavy, pohyb smerom ku zvuku alebo od neho, alebo určité prejavy, ako je syčanie alebo vrčanie.

mačka Čítajte viac Mačky požierajú viac ako dvetisíc druhov živočíchov vrátane ohrozených, varujú vedci

Výsledky ukázali, že bez ohľadu na pohlavie alebo na to, či boli mačky odchované človekom alebo vlastnou matkou, reagovali na známy ľudský hlas oveľa rýchlejšie, dlhšie a intenzívnejšie ako na štyri neznáme hlasy. Výsledky sa potvrdili, aj keď boli z analýzy vylúčené levy – jediné voľne žijúce mačky, o ktorých je známe, že žijú vo veľkých sociálnych skupinách.

Výsledky tiež podľa tímu naznačujú, že schopnosť naladiť sa na jednotlivé ľudské hlasy nie je dôsledkom domestikácie, ale jednoducho pravidelného kontaktu s ľuďmi. Vonková preto predpokladá, že podobné výsledky by sa pravdepodobne objavili tiež u mačiek vo voľnej prírode – za predpokladu, že by rovnaké ľudské hlasy počuli dostatočne často.

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #lev #leopard #mačkovité šelmy