Zvieratá sa pri zatmení Slnka správali zvláštne. Gorily išli spať, žirafy sa kývali

Hoci niektorí ľudia v Severnej Amerike pri pondelkovom úplnom zatmení Slnka reagovali rôznymi prekvapujúcimi spôsobmi, neboli jedinými živočíchmi, ktorí sa počas vzácnej udalosti správali nezvyčajne. Kojoti vyli, sovy húkali a gorily sa odobrali k spánku. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) preto zháňa pomoc verejnosti pri skúmaní čudného správania zvierat, uviedol server Sky News.

12.04.2024 16:30
gorila Foto: ,
Gorila vo Fort Worth Zoo v Texase po zatmení Slnka. 8. apríl 2024
debata (6)

Štyridsaťčlenný tím v zoologickej záhrade v texaskom Fort Worthe sledoval, ako tunajšie zvieratá reagovali na úplné zatmenie Slnka.

„Naša gorilia tlupa vstala a išla k dverám, akoby bol čas odobrať sa na noc dovnútra,“ uviedol veterinár John Griffioen, ktorý tím viedol. „Dva z našich kŕdľov plameniakov sa k sebe výrazne priblížili. Začali vydávať oveľa viac zvukov a jeden z nich začal dokonca pochodovať, čo je správanie, ktoré je pre skupinu stmeľujúce,“ dodal. Na mokradi v Nevade výskumníci počúvali, ako kojoti vyli a sova pásikavá húkala a poletovala okolo. Biologička Kim Rosvallová to označila za „neuveriteľný“ zážitok.

Mesiac čiastočne zakrýva slnko počas úplného...
Mesiac čiastočne zakrýva slnko počas úplného...
+10Mesiac takmer zakrýva Slnko počas úplného...

Hoci zatmenie nastáva približne každých 18 mesiacov, o tom, ako na neho zvieratá reagujú, sa toho vie len veľmi málo. Štúdie, ktoré existujú, ale ukazujú, že sa správajú veľmi zvláštne.

Počas zatmenia v Mexiku v roku 1991 vedci sledovali, ako kolónie pavúkov z čeľade križiakovitých strhávali svoje siete počas najtemnejšej časti zatmenia. Len čo sa Slnko vrátilo, pavúky ich znovu spriadli. V Arizone si vedci zbierajúci cikády všimli, že prestali spievať, keď bolo Slnko z 50 percent zakryté. Trvalo 40 minút, kým začali opäť vydávať zvuk.

Aj žirafy, paviáni, gorily a papagáje sa pri zatmení správajú úzkostne, uvádza štúdia, v ktorej vedci zaznamenávali, ako zvieratá v Južnej Karolíne reagovali na zatmenie v roku 2017.

Žirafy so sebou začali „koordinovane kývať“ a paviáni sa zhlukovali, hoci sa zvyčajne rozdeľujú do malých skupín. Pestrofarebné papagáje lori mávali krídlami, boli hluční a potom nasledovalo „spoločné mlčanie“. V skutočnosti na zatmenie reagovalo 75 percent zvierat v tejto zoo.

Reakcie zvierat na zatmenie Slnka sú však pomerne málo preskúmané. Vedci sa teraz preto obrátili na verejnosť s prosbou o pomoc.

Tri veľké štúdie požiadali ľudí, aby im poslali svoje pozorovania zvierat, hmyzu a vtákov, ktorí sa počas zatmenia správali čudne. NASA teraz chce, aby im dobrovoľníci pomohli analyzovať ich výsledky. Agentúra uvádza, že na jej internetovej stránke bude čoskoro otvorený portál, ktorý ponúkne možnosť stať sa dátovým analytikom a pomôcť zistiť, ako vzácne zatmenie pôsobilo na zvieratá.

psy, psi, pes Čítajte viac Psy chápu význam podstatných mien, zistil nový výskum
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Zvieratá #vedci #NASA #zatmenie slnka