Orlom hrubozobým hrozí vyhynutie, kvôli vojne na Ukrajine. Menia trasy, aby sa vyhli bojom

Orli zmenili svoje migračné trasy vedúce cez Ukrajinu tak, aby sa vyhli oblastiam bojov. Niektoré miesta ich výskytu boli pravdepodobne vojnou zničené, uviedla stanica BBC s odvolaním sa na štúdiu britských a estónskych vedcov.

22.05.2024 10:40
debata

Orol hrubozobý (alebo orol tmavý) cez Ukrajinu prelieta každú jar na svojej ceste z Grécka či mokraďových oblastí v Južnom Sudáne do hniezdísk v Bielorusku.

Vedci sa domnievajú, že sa vyhýbajú nebezpečenstvám vyplývajúcim z vojny, okrem iného delostreleckej paľbe, pohybu stíhačiek a tankov i koncentrácii pozemných vojsk. Podľa nich to vyplýva z analýzy GPS údajov o orlej migrácii, ktoré zozbierali od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Heďa vysedí malé orlíča pre Natáliu
Video
Natália chodí do základnej školy v Štiavnických Baniach. Má pätnásť rokov a stará sa o orlicu Heďu. Budúca sokoliarka hovorí o tom, ako sa podarilo, že Heďa sedí na vajíčku a vysedí malé orlíča. / Zdroj: TV Pravda

Výskumníci z Estónskej univerzity prírodných vied v Tarte a britskej organizácie British Trust for Ornithology o svojich zisteniach informovali v časopise Current Biology.

kachovka Čítajte aj Ekocída po Kachovke: Z Čierneho mora je smetisko a zvierací cintorín

„Vojna na Ukrajine má ničivý dopad na ľudí i životné prostredie. Naše zistenia poskytujú vzácny pohľad na to, ako konflikty ovplyvňujú zvieratá vo voľnej prírode,“ uviedol Charlie Russell, hlavný autor štúdie a postgraduálny výskumný pracovník na Východoanglickej univerzite.

Orol hrubozobý je veľký, hnedo sfarbený dravý vták, ktorý je klasifikovaný ako zraniteľný, teda druh čeliaci veľkému nebezpečenstvu vyhynutia. Výskumníci ich začali sledovať pomocou zariadenia GPS v roku 2017, nečakali však, že jeho migračné trasy o päť rokov neskôr povedú cez oblasť aktívnych bojov.

Zistenia odhalili, že sledovaní orli sa vo veľkej miere odchýlili od svojich skorších trás. Na Ukrajine tiež trávili menej času zastávkami na svojich obvyklých miestach pre nabratie síl alebo sa im úplne vyhýbali. V dôsledku toho tiež pri svojich ťahoch urazili väčšiu vzdialenosť, v priemere o 85 kilometrov.

Rusko, Ukrajina, vojenský konflikt, požiar v meste Šachtarsk Čítajte aj Obeťou ruskej agresie na Ukrajine je aj klíma. Vznikajú tam milióny ton emisií

Pre sťahovavé vtáky sú zastávky dôležité z hľadiska získania potravy, vody a úkrytu. Zmeny trasy oneskorili prílet orlov na hniezdisko a pravdepodobne ich donútili spotrebovať viac energie, čo pre nich malo neblahý účinok.

„O tom niet pochýb. Myslím, že z toho plynie, že konflikt na Ukrajine zásadne narúša migračnú ekológiu tohto druhu,“ povedal Jim Reynolds, docent ornitológie a ochrany zvierat na Birminghamskej univerzite. „Pre zraniteľný druh, ako je tento, je čokoľvek, čo narúša hniezdenie, veľkým problémom. Ako biológovi zaoberajúcemu sa ochranou druhov mi to robí obrovské starosti,“ dodal.

Hoci žiadny zo sledovaných vtákov kvôli vojne neuhynul, vedci sa domnievajú, že ich zážitky mohli ovplyvniť ich schopnosť sa rozmnožovať.

debata chyba
Viac na túto tému: #orol #vojna na Ukrajine #migrácia vtákov #ekocída