Kosti v roku 2021 vykopal na západe austrálskeho štátu Queensland Kevin Petersen, kurátor múzea Kronosaurus Korner. Vedci skúmaním zistili, že nový druh lietajúceho jaštera patrí do nového rodu a pomenovali ho Haliskia peterseni, uvádza štúdia zverejnená v stredu 12. júna vo vedeckom žurnále Scientific Reports/Springer Nature.
Rodové meno „haliskia“ pochádza zo starovekej gréčtiny a označuje lietajúceho tvora vrhajúceho tieň na more. Druhové meno „peterseni“ tvor dostal podľa svojho objaviteľa.
Čítajte viac Dinosaury mohol vyhubiť po dopade asteroidu prach, tvrdí najnovšia štúdia„Rozpätie krídel približne 4,6 metra robilo z Haliskia (peterseni) pred 100 miliónmi rokov obávaného predátora. Väčšina územia dnešného stredného Queenslandu bola vtedy pod vodou, pokrývalo ju rozsiahle vnútrozemské more,“ vysvetľuje vedúca autorka štúdie Adele Pentlandová z Curtinovej univerzity v austrálskom meste Perth.
Pentlandová dodáva, že sa podarilo nájsť približne 22 percent kostry živočícha, ktorý žil v období staršej (spodnej) kriedy. To z nálezu robí dosiaľ najkompletnejší nález kostry pterosaura v Austrálii.
Čítajte viac V Peru našli neznámy druh jaštera, pomenovali ho po spevákovi Iron Maiden„Nález tvorí kompletná spodná čeľusť, špička vrchnej čeľuste, 43 zubov, stavce, rebrá, kosti oboch krídel a časti nohy. Okrem toho sme našli aj veľmi tenké a krehké krčné kosti naznačujúce existenciu silného jazyka, ktorý (pterosaurus) využíval, keď sa kŕmil rybami a hlavonožcami,“ dodáva Pentlandová, podľa ktorej nález neprospeje iba rozvoju vedeckého poznania, ale aj cestovného ruchu v oblasti.
„Som nadšený tým, že môj nález patrí do nového druhu, pretože rád prispievam k rozširovaniu našich moderných poznatkov o prehistorických druhoch,“ dodal Petersen.