Hurikán združil opice. Po prírodnej katastrofe mali k sebe bližšie

Prírodné katastrofy majú tendenciu spájať. Inak agresívne opice na ostrove Santiago pri Portoriku vychádzali po hurikáne medzi sebou lepšie. Boli viac tolerantnejšie a boli ochotné sa podeliť o tieň.

26.06.2024 08:00
makak Foto:
Ilustračné foto
debata

V roku 2017 zasiahol Portoriko a severovýchodnú časť Karibiku jeden z najničivejších hurikánov. Hurikán Mária si vyžiadal viac ako 3-tisíc obetí a na ostrove spôsobil rozsiahle škody. Na priľahlom ostrove Santiago, ktorý je kvôli svojej veľkej populácii makakov prezývaný aj ostrovom opíc, hurikán zničil až 63 percent všetkej vegetácie. Kvôli vysokým teplotám, ktoré sa šphali až k 40 stupňom Celzia, sa tak kvôli obmedzenej stromovej pokrývke stal pre makaky tieň vzácnym zdrojom. Vedci preto očakávali vznik väčšej agresivity medzi opicami. Opak sa však stal pravdou.

Vedci z univerzít v Pensylvánii a Exeteri zistili, že opice sa po hurikáne k sebe správali oveľa solidárnejšie. Pritom sú to práve makaky, ktoré sú známe svojou súťaživosťou a agresivitou. Štúdia, ktorú nedávno publikoval aj vedecký časopis Science, opisuje, že makaky boli voči sebe tolerantnejšie pri hľadaní a zdieľaní útočiska v tieni stromov. „Očakávali sme, že po katastrove sa v konkurenčnom prostredí s obmedzenými zdrojmi objaví väčšie množstvo agresie. Nestalo sa tak. V skutočnosti sme pozorovali úplne opačný vzorec správania,“ uviedol neurovedec, Camille Testard z výskumného tímu.

Vo výskume vedci porovnávali údaje zozbierané z obdobia pred hurikánom a po ňom a skúmali silu a počet sociálnych väzieb medzi makakmi. „Vďaka zvýšenej tolerancii malo viac makakov prístup k inak vzácnemu tieňu, ktorý je pre ich prežitie kľúčový. Aj keď vo väčších skupinách makakov stále existuje konkurencia podobná s obdobím pred hurikánom, niektoré pravidlá v spolunažívaní sa zmenili. Zdá sa, že opice si uvedomujú riziko úhynu, ktoré je spôsobené stresom a prístupu k tieňu,“ uviedla profesorka Laurent Brentová z Univerzity v Exeteri. Vedci tiež spozorovali zvýšenú toleranciu medzi makakmi aj v iných aspektoch ich každodenného života. Opice, ktoré sa delili o tieň spolu trávili aj viac času v ranných hodinách ešte predtým, než museli kvôli vysokým teplotám vyhľadať tieň.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #opice #hurikán #makak #prírodná katastrofa