Vedci skúmajú vlka, ktorý bol 44 000 rokov zamrznutý v sibírskom permafroste

Vedci v ruskom Jakutsku na Sibíri vykonali pitvu vlka, ktorý bol približne 44 000 rokov zamrznutý v permafroste. Informovala o tom agentúra Reuters. Dobre zachovalé telo zvieraťa objavili v roku 2021 miestni obyvatelia, pričom výskumníci uviedli, že ide o prvý nález svojho druhu.

30.06.2024 20:00
praveký vlk, jakutsko Foto:
debata

Severovýchodná federálna univerzita (NEFU) na svojom webe zverejnila vyhlásenie, kde publikovala fotografie z pitvy.

„Ide o prvý svetový nález predátora z doby neskorého pleistocénu. Jeho vek je asi 44 000 rokov,“ povedal vedec Albert Protopopov z Jakutskej akadémie vied. Hoci podľa neho nie je neobvyklé nájsť tisíce rokov staré pozostatky zvierat pochované v permafroste, teda vo večne zmrznutej pôde, ktorá sa v dôsledku klimatických zmien pomaly roztápa, objav vlka je výnimočný.

K vedcom sa zvyčajne dostanú v neporušenom stave skôr pozostatky bylinožravcov, ktorí zahynuli v močiaroch a následne zamrzli. „Toto je prvýkrát, keď bol nájdený veľký mäsožravec,“ povedal Protopopov. Podľa Arťoma Nedolužka z Európskej univerzity v Petrohrade pozostatky vlka ponúkajú výskumníkom vzácnu možnosť nahliadnuť na to, ako región vyzeral pred 44 000 rokmi.

hlísta Čítajte viac Vedcom sa podarilo oživiť hlísty 46-tisíc rokov zamrznuté v sibírskom permafroste

„Hlavným cieľom je pochopiť, čím sa tento vlk živil. Čo bol zač a ako súvisí s dávnymi vlkmi, ktorí obývali severovýchodnú časť Eurázie,“ dodal Nedolužko. Z vyhlásenia Severovýchodnej univerzity v Jakutsku vyplýva, že vedci odobrali z pozostatkov zvieraťa okrem iného vzorky vnútorných orgánov a obsahu tráviaceho ústrojenstva, aby zistili, čím sa živil, alebo preskúmali staroveké vírusy.

Jakutsko (oficiálne republika Sacha) leží na Sibíri vo východnej časti Ruska. Je to rozľahlá oblasť močiarov a lesov, ktorá je z 95 percent pokrytá večne zmrznutou pôdou. Permafrost na Sibíri sa v poslednom čase roztápa v dôsledku klimatických zmien, čo sa prejavuje aj v tom, že čoraz častejšie umožňuje objavy prehistorických zvierat.

levica Čítajte viac Vedci našli na Sibíri levíčatá, ktoré žili pred desiatkami tisíc rokov
debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vedci #vlk #Sibír #permafrost #praveký vlk