Záhadná Centralia: Miesto, kde horí zem a mesto zmizlo z mapy

Jedno z najzaujímavejších a najzáhadnejších miest na svete je mesto Centralia v americkom štáte Pennsylvánia. Toto malé mesto, ktoré kedysi bolo rušným centrom ťažby uhlia, sa stalo známym kvôli podzemnému požiaru, ktorý horí už viac ako pol storočia.

05.08.2024 14:13
Highway 61 v Centralii Foto:
Highway 61 v Centralii v Pennsylvanii je známa opustená cesta, ktorá je často nazývaná aj „Diaľnica do pekla“. Cesta je pokrytá graffiti a je obľúbeným miestom pre turistov a fotografov, ktorí ju navštevujú kvôli jej unikátnej atmosfére a desivému vzhľadu.
debata

Ako mohol vzniknúť v meste Centralia neuhasiteľný požiar?

Centralia bola založená v roku 1866 a jej ekonomika bola postavená na ťažbe uhlia. V roku 1962 sa však stalo niečo, čo navždy zmenilo osud tohto mesta. Počas čistenia mestského smetiska v opustenom povrchovom lome došlo k nechcenému zapáleniu uhoľnej žily pod povrchom. Požiar sa podarilo uhasiť, ale nik netušil, že za dva dni sa objaví opäť. Požiarnici teda uhasili oheň, ale o týždeň plamene opäť vrátili. Požiar sa totižto rozšíril do podzemných uhoľných baní a odvtedy horí v Centralii nepretržite.

Podzemný požiar spôsobil značné problémy všetkým obyvateľom Centralie. Jedovaté plyny, ako je oxid uhoľnatý a oxid siričitý, začali unikať na povrch, čím bolo ohrozené zdravie ľudí. Zem v meste sa začala prepadávať, trhliny a závrty boli veľmi nebezpečné. Teploty na niektorých miestach dosahovali až 400 stupňov Celzia, a mesto začalo byť neobývateľným. Obyvatelia Centralie sa rozdelili na dve skupiny. Tí, ktorí chceli spôsobenú katastrofu opraviť a v meste naďalej žiť (podľa odhadov stála však náprava zničeného mesta 660 miliónov dolárov, tj 2 bilióny dolárov dnes) a tí, ktorí boli presvedčení, že katastrofu spôsobil štát, a ten má zaplatiť obyvateľom náklady spojené s relokáciou do iných miest.

Opustený dom v Centralii. Foto: SHUTTERSTOCK
Opustený dom v Centralii. Opustený dom v Centralii.

Príbeh chlapca, ktorý spustil evakuáciu mesta

Vláda však začala konať až v roku 1981, po tom, čo jedenásťročný chlapec takmer spadol do otvárajúcej sa trhliny. V deň incidentu, 14. februára 1981, sa Todd Domboski hral na dvore svojho domu v Centralii. Počas hry sa pod ním náhle otvorila trhlina v zemi. Táto trhlina bola viac ako 45 metrov dlhá a asi 1,2 metra široká. Todd sa okamžite začal prepadávať do hĺbky. Vnútri trhliny bola vysoká teplota a silná koncentrácia oxidu uhoľnatého.

Todd mal veľké šťastie, pretože jeho bratranec Eric Wolfgang bol nablízku a okamžite zareagoval. Eric bežal k trhline a podarilo sa mu chytiť Todda za ruky. Pomaly a opatrne ho vytiahol späť na povrch, čím mu zachránil život. Tento dramatický incident mal veľký vplyv na komunitu a verejnosť. Incident s Toddovom Domboskim bol prelomovým bodom v histórii Centralie. Upozornil na naliehavosť situácie a na skutočné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje podzemný požiar. Miestni obyvatelia a úradníci si uvedomili, že požiar ohrozuje nielen ich majetok, ale aj ich životy. Po tomto incidente sa zvýšil tlak na vládu, aby riešila situáciu v Centralii. V roku 1983 bola vykonaná štúdia, ktorá potvrdila, že podzemný požiar je nekontrolovateľný a predstavuje veľké riziko pre obyvateľov. V roku 1984 federálna vláda vyčlenila 42 miliónov dolárov na presídlenie obyvateľov Centralie. Väčšina obyvateľov prijala ponuku a presťahovala sa do okolitých miest, ale niekoľko odhodlaných jedincov zostalo v meste. Dnes žije v Centralii päť obyvateľov s tým, že po smrti prepadne ich dom štátu a nebude môcť byt predmetom dedičstva ich potomkov.

Centralia v Pennsylvanii - opustené mesto Foto: SHUTTERSTOCK
Centralia, Pennsylvania Centralia v Pennsylvanii - opustené mesto
Centralia je malé mesto v Pennsylvánii, ktoré sa stalo neobývateľným kvôli nekontrolovateľnému podzemnému požiaru, ktorý začal v roku 1962 a stále horí. Tento požiar, ktorý vznikol v opustených uhoľných baniach, vytvára toxické dymy a spôsobuje kolapsy ciest, čo prinútilo väčšinu obyvateľov opustiť svoje domovy. Dnes je Centralia symbolom ekologickej katastrofy a fascinujúcim miestom pre turistov a urban exploration nadšencov.

Aká je budúcnosť Centralie?

Napriek nebezpečenstvu a faktu, že väčšina Centralie bola zrovnaná so zemou, miesto priťahuje turistov z celého sveta. Cestovatelia prichádzajú, aby videli dymiace trhliny v zemi, opustené domy a cesty, ktoré nikam nevedú. Jednou z najznámejších atrakcií je „Highway 61“, ktorá bola uzavretá kvôli trhlinám a teraz je pokrytá grafitmi od návštevníkov.

Odhady odborníkov naznačujú, že podzemný požiar môže horieť ešte stovky, ak nie tisíce rokov, kým nevyčerpá všetko uhlie v oblasti. Centralia tak zostáva mementom ľudského zlyhania a dôsledkov nekontrolovateľnej priemyselnej činnosti.

Centralia je fascinujúcim príkladom toho, ako prírodné katastrofy a ľudské chyby môžu navždy zmeniť osud komunity. Je to miesto, ktoré pripomína, že aj malé incidenty môžu mať obrovské následky, a zároveň slúži ako varovanie pred nebezpečenstvom, ktoré môže vzniknúť z neuvážených ľudských aktivít.

Highway 61 v Centralii v Pennsylvanii je známa... Foto: SHUTTERSTOCK
Highway 61, Centralia Highway 61 v Centralii v Pennsylvanii je známa opustená cesta, ktorá je často nazývaná aj „Diaľnica do pekla“. Povrch cesty je popraskaný a deformovaný v dôsledku tepla z požiarov. Cesta je pokrytá graffiti a je obľúbeným miestom pre turistov a fotografov, ktorí ju navštevujú kvôli jej unikátnej atmosfére a desivému vzhľadu.
debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Centralia