Výskumníci možno prišli na to, ako odvrátiť vyhynutie banánov

Banány predávané na pultoch obchodov ohrozuje hubová pleseň, ktorá môže spôsobiť ich vyhynutie. Výsledky novej štúdie však prinášajú nádej, že tento scenár možno oddialiť, ba dokonca úplne odvrátiť. TASR informuje na základe správy servera Phys.org.

20.08.2024 21:27
debata (1)

„Banány, ktoré jeme v súčasnosti, nie sú tie isté, ako jedávali naši starí rodičia. Tie staré (odrody) Gros Michel sú funkčne vyhynuté. V 50. rokoch sa stali obeťami prvej epidémie (fusariového vädnutia banánov),“ uvádza Li-Jun Ma, profesorka biochémie a molekulárnej biológie z University of Massachusetts (UMass) Amhearst.

Aj na severe Slovenska je možné dopestovať banány, citróny, pomaranče či figy. Pozrite si zábery z exotickej záhrady
Video

Najobľúbenejšou komerčne dostupnou odrodou banánov je v súčasnosti odroda Cavendish rezistentná proti nákaze, ktorá v 50. rokoch prakticky vyhubila odrodu Gros Michel. Banány odrody Cavendish potom približne 40 rokov prosperovali na monokultúrnych plantážach po celom svete.

Ecuador Bananas Čítajte viac Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

V 90. rokoch sa ale opäť objavilo fusariové vädnutie banánov známe aj ako panamská choroba. Príčinou je hubová pleseň „Fusarium oxysporum f.sp. cubense“ (FOC), konkrétne jej kmeň TR4, ktorý sa prudko rozšíril po plantážach v juhovýchodnej Ázii, Afrike a strednej Amerike.

„Výskumom novej epidémie vädnutia banánov sme strávili posledných desať rokov. Teraz už vieme, že patogén TR4 ničiaci odrodu Cavendish, sa nevyvinul z patogénu, ktorý v minulosti ničil odrodu Gran Michel. Genóm TR4 obsahuje doplnkové gény spojené s produkciou oxidu dusnatého, ktoré zrejme zohrávajú kľúčovú úlohu vo virulencii TR4,“ vysvetľuje Ma.

banan, peru Čítajte viac Tušíte vôbec, čo nám dávajú do banánov?

Medzinárodný tím vedcov z USA, Číny a Juhoafrickej republiky zverejnil štúdiu s výsledkami svojho výskumu v odbornom žurnále Nature Microbiology.

Štúdia popisuje, ako vedci sekvenovali a porovnali 36 rôznych kmeňov FOC zozbieraných po celom svete, medzi nimi aj kmene, ktoré v minulosti napádali banány odrody Gros Michel. Výskumníci následne s pomocou Inštitútu aplikovaných biologických vied na UMass Amherst zistili, že kmeň TR4 hubovej plesne FOC zodpovedný za súčasnú epidémiu panamskej choroby využíva pri napádaní hostiteľa doplnkové gény produkujúce oxid dusnatý.

Banánová šupka je užitočná. Toto je 5 tipov, ako vám môže byť ešte na osoh Čítajte viac Banánová šupka je užitočná. Toto je 5 tipov, ako vám môže byť ešte na osoh

Vedci zatiaľ nepoznajú presný súvis týchto génov s epidémiou súčasnej panamskej choroby ničiacej banány odrody Cavendish. Zistili však, že eliminovanie dvoch génov ovládajúcich produkciu oxidu dusnatého výrazne zredukovalo virulenciu kmeňa TR4 hubovej plesne FOC. Práve toto zistenie môže byť kľúčom k spomaleniu alebo úplnému zastaveniu panamskej choroby.

Profesorka Ma však vystríha, že najväčším problémom zostáva pestovanie monokultúr. „Ak pri obľúbenej komerčnej plodine absentuje diverzita, stane sa ľahkým terčom patogénov. Keď budete najbližšie nakupovať banány, skúste siahnuť po iných odrodách zo špecializovaných predajní,“ odporučila.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #banán