Autormi štúdie je trojica etológov z Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti, ktorá skúmala dlhodobú pamäť psov.
Predchádzajúci výskum zistil, že psy si dokážu spojiť ľudské slová a hračky. Ak pes dostane pokyn, aby priniesol „pískatko“, dokáže ignorovať ostatné hračky a aportuje konkrétnu hračku. Niektoré plemená majú na plnenie týchto úloh väčšie nadanie ako iné, rozdiely boli tiež badateľné medzi jednotlivými psami v rámci jedného plemena. Najlepšie psy dostali označenie „psy nadané na učenie sa slov“.
Vedci si v rámci novej štúdie položili otázku, či spojenie u psov vzniklo častým používaním predmetu alebo či sa uchováva v dlhodobej pamäti. Na overenie teórie podrobili pokusu päť psov vycvičených v minulosti tak, aby si spájali ľudské slová s hračkami a aby ich na povel aportovali.
Každého psa vycvičili spájať si mená s 12 hračkami, ktoré dovtedy nepoznal. Po dôkladnom upevnení vedomostí vedci hračky na dva roky odložili a po dvoch rokoch psy jednotlivo otestovali – každú testovaciu hračku im ukázali a vo vedľajšej miestnosti ich zamiešali medzi hračky, ktoré psy poznali. Vedci potom vyslovením mena hračky dali psom povel, aby ju aportovali. Každého psa pri každej hračke otestovali dva razy.
Čítajte viac Psy chápu význam podstatných mien, zistil nový výskumVýskumníci zistili, že psy boli celkovo úspešné v 44 percentách prípadov, niektoré však dosiahli úspešnosť až 60 percent. Vedci poukazujú na to, že percentuálna úspešnosť výrazne presahuje štatistickú pravdepodobnosť úspešného náhodného výberu. Jasne to dokazuje, že psy si mená hračiek na dva roky uložili do dlhodobej pamäte, uvádzajú vedci.
Výskum podľa vedcov priniesol jedinečnú príležitosť skúmať schopnosť uchovávania označení vecí v pamäti u druhov neschopných reči.
Čítajte viac Ktoré plemená psov žijú najdlhšie? Skúmala to nová rozsiahla štúdia