Vedci objavili fosílie jedného z najväčších mäsožravých vtákov, ktorý žil pred 12 miliónmi rokov

Vták z čeľade Phorusrhacidae mohol mať podľa odhadov výšku až 2,5 metra a hmotnosť okolo 156 kilogramov. Korisť dokázal loviť vďaka veľkému zobáku a silným nohám.

09.11.2024 08:30
Phorusrhacidae Foto:
Vták z čeľade Phorusrhacidae
debata

Nové výskumy paleontológov priniesli fascinujúci pohľad do minulosti Južnej Ameriky. Vedci nedávno objavili fosíliu vtáka z čeľade Phorusrhacidae, ktorý bol podľa všetkého jedným z najväčších svojho druhu. Tento agresívny a dravý vták žil pred približne 12 miliónmi rokov na území dnešnej Kolumbie. Objavený pozostatok je konkrétne kosť nohy, ktorá poukazuje na výnimočnú veľkosť tohto jedinca – podľa odhadov mohol dosahovať výšku až 2,5 metra a hmotnosť okolo 156 kilogramov.

Fosília, nájdená v púšti Tatacoa v Kolumbii, poskytuje nové dôkazy o tom, že tieto vtáky sa vyskytovali oveľa severnejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Hoci sa väčšina fosílií týchto dravcov našla v Argentíne, nový objav naznačuje, že sa tieto vtáky rozšírili aj do severných častí Južnej Ameriky.

Vedecký tím vedený paleontológom Federicom Javierom Degrangem sa domnieva, že môže ísť o nový druh, ktorý sa odlišoval od svojich juhoamerických príbuzných nielen veľkosťou, ale aj prispôsobením na tropické podnebie. Táto hypotéza vychádza zo skutočnosti, že fosílie teror vtákov sa väčšinou nachádzajú v miernych až suchých oblastiach. Podľa paleontológov mohli tieto nelietavé vtáky obývať aj tropické oblasti, kde sa im pravdepodobne v prostredí hustej vegetácie veľmi darilo.

Veľké mäsožravé vtáky s dlhými a silnými nohami boli jednými z mála, ktoré sa vyvinuli do podoby dominantných suchozemských predátorov, schopných loviť aj väčšie zvieratá. Ich silné zobáky im poskytovali silu a nohy zas vysokú rýchlosť pri behu (až do 50 kilometrov za hodinu), ktoré im pomohli uloviť korisť aj v drsných podmienkach miocénskej éry.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kolumbia #Južná Amerika #Phorusrhacidae #Ttacoa