Fio bankaFio banka

Čínska priehrada Tri rokliny je tak obrovská, že spomaľuje rotáciu Zeme

Priehrada na rieke Jang-c’-ťiang je jediným ľudským výtvorom, ktorý má preukázateľný vplyv na zemskú rotáciu. Jej výstavba začala presne pred 30 rokmi.

29.12.2024 12:19
Čínska priehrada Tri rokliny
Čínska priehrada Tri rokliny bola dokončená v roku 2012.
debata (95)

Čínska priehrada Tri rokliny (Three Gorges Dam) na rieke Jang-c’-ťiang v provincii Chu-pej je s celkovou inšatalovanou kapacitou 22 500 MW najväčšou vodnou elektrárňou na svete. Ročne vyrobí približne 100 TWh energie. Je tak obrovská, že má dokonca vplyv na rotáciu našej planéty.

Len pre zaujímavosť pár údajov o tejto priehrade. Priehradný múr je vyrobený z betónu a ocele, je 2 335 metrov dlhý a v najvyššom mieste je 185 metrov nad morom. Na výstavbu priehrady sa spotrebovalo 27,2 milióna kubických metrov betónu a vyše 460-tisíc ton ocele. Pri jej výstavbe z oblasti odviezli vyše 100 miliónov kubických metrov zeme a svoje domovy muselo opustiť 1,2 milióna ľudí. Jej povodie má približne milión štvorcových kilometrov.

Keď je hladina vody na maxime, priehradná nádrž má dĺžku približne 660 kilometrov a je široká 1,12 kilometra a jej celková plocha presahuje 700 štvorcových kilometrov.

Priehrada sa začala stavať v decembri 1994, v roku 2003 začali prvé turbíny produkovať elektrinu, v roku 2006 bola dokončená kompletná infraštruktúra, v roku 2008 boli uvedené do prevádzky všetky plánovane generátory, v roku 2012 sa tam dobudovala ďalšia podzemná elektráreň a v roku 2015 vyrovnávacie nádrže s lodným výťahom.

jaslovske bohunice, jadrova elektraren, atomova elektraren Čítajte viac Nový jadrový reaktor na Slovensku – aká je súčasná situácia?

Priehrada má kapacitu zadržať 39,3 miliardy kubických metrov vody. Tento masívny objem spôsobuje zmenu rozloženia hmoty na Zemi, čo vedie k drobným, ale merateľným efektom na rotáciu planéty. Podľa NASA sa rotácia Zeme kvôli tejto priehrade spomaľuje o 0,06 mikrosekundy. Tento jav spôsobuje, že každý deň je o tento nepatrný časový úsek dlhší.

Vysvetlenie tohto fenoménu spočíva v základných princípoch fyziky. Keď sa hmotnosť premiestni bližšie k rovníku (čo sa pri naplnení priehrady deje), dôjde k redistribúcii hmoty Zeme. Tento efekt je podobný tomu, keď krasokorčuliar spomalí svoju rotáciu natiahnutím rúk. Zmena momentu zotrvačnosti vedie k spomaleniu rotácie.

Čínska priehrada Tri rokliny
Čínska priehrada Tri rokliny
+3Čínska priehrada Tri rokliny

Priehrada tri rokliny zohráva kľúčovú úlohu v energetickej politike Číny. S vyššie uvedenou kapacitou 22 500 megawattov poskytuje elektrickú energiu miliónom domácností a výrazne prispieva k znižovaniu závislosti krajiny od fosílnych palív. Priehrada tiež pomáha pri kontrole povodní, ktoré sužovali región po stáročia.

Napriek svojmu prínosu má priehrada aj svoje kontroverzie. Kritici poukazujú na rozporuplné environmentálne dopady, vysídlenie viac než milióna ľudí a potenciálne riziká spojené s tektonickou aktivitou v oblasti. Práve v súvislosti s možnosťou výskytu zemetrasení v oblasti hovoria niektorí kritici o tom, že priehrada je v regióne doslova „časovanou bombou“ ktorá tiká a môže kedykoľvek vybuchnúť s nedozernými následkami.

Vedci z NASA, ktorá účinok priehrady na rotáciu Zeme potvrdili tvrdia, že tá občas kolíše aj v dôsledku udalostí, ako sú prírodné katastrofy a vplyv Mesiaca. Preto je zmena spôsobená priehradou relatívne nepodstatná z hľadiska ovplyvňovania našej planéty. Nemožno však prehliadnuť skutočnosť, že priehrada Tri rokliny je doteraz jediným človekom vyrobeným objektom so schopnosťou ojedinele ovplyvniť rotáciu Zeme.

Facebook X.com 95 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hydroelektráreň #vodná priehrada #priehrada Tri rokliny #Three Gorges Dam