Spoločnosť Colossal Biosciences so sídlom v Dallase oznámila prelomový úspech v oblasti genetiky: podarilo sa im oživiť vyhynutého prehistorického vlka, známeho ako pravlk obrovský (Aenocyon dirus), ktorý zmizol pred približne 12 500 rokmi.
Tento druh obýval oblasti Severnej a Južnej Ameriky počas neskorého pleistocénu až do začiatku holocénu, približne pred 125 000 až 10 000 rokmi. Pravlk obrovský bol väčší a robustnejší než dnešné sivé vlky, s dĺžkou tela až 180 cm a hmotnosťou okolo 70 kilogramov. Tento pokus predstavuje prvý úspech na poli deextinkcie (snahy o znovuoživenie) už vyhynutého druhu.
Proces oživenia
Tím vedcov z Colossal Biosciences získal DNA z 13 000 rokov starého zubu a 72 000 rokov starej lebky pravlka obrovského. Pomocou pokročilých technológií, vrátane CRISPR, identifikovali 20 kľúčových genetických rozdielov v 14 génoch medzi pravlkom obrovským a súčasným vlkom dravým (Canis lupus), jeho najbližším žijúcim príbuzným. Tieto gény boli zodpovedné za charakteristické črty Pravlka obrovského, ako väčšia veľkosť tela, širšia hlava, svetlá hustá srsť a silnejšia čeľusť.
Čo je CRISPR
CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) je revolučná technológia genetického inžinierstva, ktorá umožňuje vedcom presne upravovať DNA v organizmoch. Pôvodne bola objavená ako súčasť imunitného systému baktérií, kde slúži na rozpoznávanie a ničenie genetického materiálu vírusov. Kľúčovou zložkou CRISPR systému je enzým Cas9, ktorý funguje ako „molekulárne nožnice“. Cas9 je schopný presne vyhľadať a rozštiepiť konkrétne sekvencie DNA, čo umožňuje odstrániť alebo nahradiť špecifické gény. Napriek obrovskému potenciálu CRISPR vyvoláva aj významné etické a bezpečnostné otázky, najmä pokiaľ ide o úpravy ľudského genómu a možné nepredvídané dôsledky takýchto zásahov.
Vedci následne upravili bunky vlka dravého tak, aby obsahovali identifikované gény pravlka obrovského. Tieto upravené bunky boli klonované a embryá implantované do náhradných matiek – veľkých feniek krížencov. Výsledkom boli tri zdravé šteniatka: dvaja samci, Romulus a Remus, narodení 1. októbra 2024, a samica Khaleesi, narodená 30. januára 2025.
Tieto „oživené“ pravlky obrovské sú umiestnené v 800-hektárovej rezervácii na neznámom mieste, zabezpečenej 3-metrovým plotom. Sú pod neustálym dohľadom bezpečnostného personálu, dronov a live kamier. Colossal Biosciences uviedla, že zariadenie bolo certifikované Americkou humánnou spoločnosťou (American Humane Society) a registrované na Ministerstve poľnohospodárstva USA.

Tento úspech už stihol vyvolať obrovské diskusie vo vedeckej komunite. Niektorí odborníci sa pýtajú, do akej miery je možné považovať tieto zvieratá za skutočné pravlky obrovské, keďže ich genóm je stále prevažne zložený z génov vlka dravého. Iní zdôrazňujú potrebu zvážiť etické a ekologické dôsledky takýchto zásahov do prírody.
Colossal Biosciences plánuje využiť získané poznatky a technológie na podporu ochrany ohrozených druhov. Spoločnosť už úspešne klonovala dva vrhy červených vlkov (Canis rufus), najkritickejšie ohrozeného druhu vlka na svete, pomocou novej, menej invazívnej metódy klonovania vyvinutej počas výskumu pravlkov obrovských.
Oživenie pravlka obrovského predstavuje významný míľnik v oblasti genetiky a ochrany prírody. Otázky týkajúce sa etiky, ekológie a možných budúcich nebezpečenstiev však rozhodne nemožno podceňovať.