Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970.
Vedci zistili, že v morskej tráve v Stredozemnom mori sa hromadia zložky opaľovacích prípravkov chrániace pred UV žiarením.
Podobne ako u ľudí, aj u mlokov sú jedinci, ktorí rýchlejšie „spaľujú“, čo zjedia. Individuálne odlišnosti v rýchlosti metabolizmu teraz potvrdili vedci.
Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Necelé tri hodiny stačili v noci na 15. apríla 1912 na to, aby definitívne skončil sen o dokonalosti pýchy britskej flotily - parníka Titanic.
V Saudskej Arábii budú môcť byť bohatí chovatelia tiav pokojnejší. Po novom si ich totiž môžu poistiť proti nehodám pri preprave.
Vedci v Indii objavili záhadné obrie nádoby, ktoré mohli slúžiť pri dávnych pohrebných rituáloch. Celkovo 65 nádob z pieskovca našli na štyroch miestach v štáte Ásám na severovýchode Indie.
Britská spoločnosť Oxitec plánuje v Kalifornii vypustiť geneticky modifikované komáre.
O tom, že veľrybie výkaly sú pre morský život prospešné, vieme už viac ako desať rokov.
Niekoľkým desiatkam uškatcov sa podarilo preniknúť cez bezpečnostné zábrany do lososej farmy pri západnej Kanade.
Vedci objavili skamenelinu dinosaura, ktorý pravdepodobne zahynul v deň, keď Zem pred 66 miliónmi rokov zasiahol asteroid.
Či už ide o rýchlo sa meniaci slang mladej generácie, alebo o kuriózne lingvistické poklady ukrývajúce sa v nárečí platí, že našu slovnú zásobu utvára prostredie, v ktorom žijeme.
Rozlúštenie celého ľudského genómu, liek proti rakovine aj cukrovke 2. typu, dosiaľ najväčšia štúdia o účinkoch ivermektínu na covid...
Tohtoročný marec bol v Európe tretím najchladnejším za posledných desať rokov, celosvetovo však panovali nadpriemerne vysoké teploty.
Hormón oxytocín, nazývaný tiež hormón lásky, dokáže zmierniť divoké správanie levov a robí ich tolerantnými voči ostatným jedincom svojho druhu.
Slovensko dalo svetu ďalší nový minerál - argentopolybazit. Jeho typovou lokalitou je Kremnica.
Nad životom spinosaura, najväčšieho nájdeného mäsožravého dinosaura, si vedci dlho lámali hlavu. Snažili sa pochopiť, ako toto nezvyčajné, vodomilné zviera žilo a lovilo.
Svet mieri k otepleniu klímy o viac ako tri stupne Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu.
Do Londýna sa po viac ako 400 rokoch vracajú bobry. Prvý pár týchto vodných hlodavcov bude žiť v areáli farmy v Enfielde na severe metropoly.
Čo je pre človeka odpad, to je pre chobotnicu poklad. Aj tak by sa dal zhrnúť výsledok výskumu skupiny vedcov z Talianska a Brazílie, ktorí chceli zistiť, ako sa chobotnice stavajú k odpadkom, ktoré končia na morskom dne.
Prvý apríl je spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva. Oslavuje sa už od roku 1900. Dátum bol vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých druhov.
Vrieskavce austrálske patria medzi najmúdrejšie vtáky na Zemi.
Juhovýchod Spojených štátov sa stáva o niečo horším miestom pre všetkých, ktorí trpia strachom z pavúkov.
Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger o veľkosti 1200 kilometrov štvorcových.
Kedy nie je zemiak zemiakom? Keď v skutočnosti ide o hľuzu tekvice, rozhodli zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov.