V polovici tohto storočia budú rozsiahle oblasti kontinentálnych Spojených štátov zažívať dlhodobé a nebezpečné vlny horúčav, uvádza podľa denníka The Guardian nová štúdia.
Pred piatimi miliónmi rokov hliadkovali v oceánoch obrovské žraloky. Ich veľké zuby inšpirovali v roku 1843 aj ich názov, ktorý sa odvtedy vžil: megalodon.
Archeológovia objavili na farme v južnom Španielsku jednu z najväčších známych megalitických stavieb v Európe, ktorú ľudia zrejme využívali rovnako ako Stonehenge.
Medveďov hnedých je na Slovensku okolo tisícky, a tak zrejme nie sú premnožené. Vyplýva to zo sčítania, na ktorom spolupracoval česko-slovenský tím.
Nedostatok dažďa a neúprosné vlny horúčav spôsobujú vysychanie riek v Spojených štátoch, Európe, Ázii aj na Blízkom východe.
Úrady v čínskom meste Sia-men nariadili testovanie na koronavírus viac ako piatim miliónom ľudí po tom, ako laboratóriá odhalili asi štyri desiatky prípadov nákazy.
Pozorovanie približne 150 párov lastovičiek objasnilo vedcom otázku, či sú títo vtáci len starostliví upratovači, alebo si vyvinuli stratégiu, ako sa brániť hniezdnemu parazitizmu.
Newyorčanka Libby Denaultová jazdí už osem rokov so svojím autom Prius do rovnakého autoservisu v Brooklyne na opravy, ktoré tu vždy zvládli rýchlo a spoľahlivo.
Pavúky pri spánku šklbú končatinami a pohybujú očnými sietnicami. Podľa vedcov je preto možné, že sa im zdajú sny podobne ako ľuďom.
Najhoršie sucho, aké sužuje Európu za celé roky, znížilo hladinu Dunaja na jednu z najnižších úrovní za takmer storočie.
Tyrannosaurus rex mal obdivuhodne silný zhryz. Mocnými čeľusťami dokázal rozdrviť kosti a vyvinúť až niekoľkotonový tlak.
Sokol rároh sa nazýva aj klenotom našich nížin. Tento druh bol pôvodne obyvateľom stepí a v strednej Európe tak vždy preferoval nížiny, kde mal odpočinkové lokality a získaval potravu.
Rovnako ako ľudia používajú aj šimpanzy hlasovú komunikáciu na koordináciu spolupráce.
Arktída sa za posledných 40 rokov oteplila takmer štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej odborným časopisom Communications Earth & Environment.
Medzi 139 novými druhmi, ktoré vedci v uplynulom roku popísali, je slepý nosatec žijúci v jaskyniach, mravec, ktorý chráni húsenice.
Na galapágskom ostrove Santiago sa znovu po takmer dvoch stovkách rokov začali množiť vzácne leguány.
Každý milovník psov pozná tú zvláštnu chvíľu, keď k nemu jeho štvornohý maznáčik pribehne a nadšene vrtí chvostom na pozdrav.
Časti ohrozenej austrálskej Veľkej koralovej bariéry sú pokryté najväčším množstvom koralov za posledných 36 rokov.
Viac než 200 alpských ľadovcov ubudlo od konca 19. storočia. Je to jedným z dôsledkov globálneho otepľovania.
Jednou z prvých krajín, ktorá povolila veterinárom predpisovať na liečbu zvierat marihuanové prípravky, sa nedávno stala Kolumbia.
Dva invázne živočíšne druhy - žaba skokan volský a had bojga hnedá - spôsobili na svete medzi rokmi 1986 až 2020 ekonomické škody v hodnote 16 miliárd dolárov.
Vedci už nejaký čas hľadajú odpoveď na otázku, čo vyháňa veľké biele žraloky z ich typického prostredia pri pobreží Juhoafrickej republiky.
Dlhotrvajúca a intenzívna vlna horúčav, ktorá sužuje niektoré časti severnej a západnej Európy, vytvára teplotné rekordy.
Štyri izby plné tanierov, amfor a ďalších predmetov každodennej potreby objavili archeológovia v talianskych Pompejach, ktoré pred takmer 2 000 rokmi zničila erupcia sopky Vezuv.
Na Aletschskom ľadovci vo švajčiarskych Alpách vo štvrtok našli vrak lietadla, ktoré sa zrútilo v roku 1968.