Ebolu najviac šírila menšina infikovaných

Poslednú veľkú nákazu vírusom ebola najviac prenášala výrazná menšina infikovaných - najviac nákazliví boli mladší a starší ľudia. S odkazom na vedeckú správu, ktorú publikovala Národná akadémia vied USA, o tom informoval spravodajský server BBC.

Ebolou sa počas epidémie v západnej Afrike v rokoch 2014 až 2015 nakazilo viac ako 28 600 ľudí, približne 11 300 ich zomrelo.

Takmer dve tretiny prípadov nákazy vírusom ebola podľa správy spôsobili len tri percentá infikovaných. Títo takzvaní superprenášači boli prevažne ľudia mladší ako 15 rokov alebo, naopak, starší ako 45 rokov. Vedci dúfajú, že poznatky z výskumu pomôžu lepšie pochopiť, ako sa choroba šíri. To by potenciálne mohlo v budúcnosti dostať epidémiu skôr pod kontrolu.

Vedci skúmali prípady nákazy vírusom vo Freetowne a v okolitých oblastiach v Sierre Leone. Sledovali, kde sa objavovali prípady nákazy a podľa toho označovali potenciálnych šíriteľov a s nimi spojený počet infikovaných.

Podľa virológa z Kráľovskej univerzity v Londýne Stevena Rileyho je však možné, že mladí a starší šírili nákazu najčastejšie, pretože o nich sa členovia ich komunity viac starali.

Virológ Jonathan Ball z Nottinghamskej univerzity zastáva názor, že zatiaľ nie je jasné, či častejšie šírenie nákazy v určitých vekových skupinách viac ovplyvňujú biologické či sociálne faktory. Poznatky však podľa neho môžu pomôcť spomaliť šírenie potenciálne smrteľného ochorenia. Lekári sa tak počas epidémie môžu sústrediť na to, aby v prvom rade, napríklad vakcináciou, zabránili najviac infekčným skupinám v šírení nákazy.

Čítajte viac

Ebola sa začala šíriť v decembri 2013 najprv v Guinei. Neskôr zasiahla aj Sierru Leone a Libériu a niekoľko prípadov sa objavilo aj v Nigérii a v Mali. Pacienti, ktorí sa ebolou nakazili v Afrike, chorobe podľahli aj v USA a v Španielsku. Koniec epidémie ohlásila WHO v minulom roku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
deti, dovolenka, stastie, mama, dieta

Rozhoduje mesiac narodenia o zdraví?

27.03.2017 15:00

Dátum narodenia predurčuje náš zdravotný stav po celý život. Ročné obdobie má zrejme vplyv na to, či budeme viac, či menej náchylní na rôzne ochorenia.

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.